Şarkı Çekmecesi: Belle and Sebastian

Belle and Sebastian, eski dost. 90’lardan bu yana o kadar fazla duygulanımı melodilere döktüler ki yeni bir albüm yayımladıklarında nostaljik hislere kapılmamak elde değil. Nitekim geçtiğimiz mayısta yayımlanan 11. albüm A Bit of Previous da bugünden geriye bakma motivasyonuyla yaratılmış;incelikli kelime oyunları aracılığıyla geçmişle hesaplaşmaya koyuluyor. Güzel haber: Belle and Sebastian, 24-25 Eylül’de Life Park’ta üç sahneye yayılacak +1 Sunar: Cheerz Festival programında yer alıyor.

Grubun kurucu üyelerinden Chris Geddes’e bağlandık, kendisini en çok heyecanlandıran festivali anlatmasını istedik: “Eşim ve bir arkadaşı yakın zamanda Glas-Goes Pop adında, C86 döneminin pek çok indie grubuna yer veren bir festival düzenledi. Bunun için gerçekten heyecanlandım. 1969’daki Harlem Kültür Festivali’nden görüntülerle hazırlanan Summer of Soul filmini de çok sevdim. Cheerz’i dört gözle bekliyorum, İstanbul’da çalmak her zaman çok eğlenceliydi.” diyen müzisyen, festivalde çalacak isimlerden Franz Ferdinand’ı yakalamanın her zaman çok eğlenceli olduğunu düşünüyor.

Chris Geddes’e bir de yanıtlarını şarkılarla verebileceği kimi sorular sorduk; 60’lara ışınlandık. Belle and Sebastian ekibinin güncel ruh hâlini hangi şarkı anlatır? Üzerine konuşmaktan sıkılmayacağı bir parça? Turne yollarında en çok neyi dinliyor?

Bugün dinlediğin ilk şarkı?

İlk dinlediğim şey aslında Economist‘ten bir podcast’ti ama ilk müzik Surprise Chef diye bir grubun yeni şarkısı “Spring’s Theme”di.

Grubun güncel ruh hâlini anlatan şarkı?

The Martini’s’ten “Hung Over”. Dün birkaçımız Stevie’nin (Jackson) evinde bir araya geldik. Sadece bir öğleden sonra olayı olması gerekiyordu ama biraz geçe kaldık!

Bir hiçliğin ortasında olsan hangi şarkıyı söylersin?

Julie London’dan “Here’s That Rainy Day”. Kimsenin şarkı söylediğimi duymasına gerek yok ama bu harika bir şarkı.

Grup müziğine dair ilham aldığın bir şarkı?

The Impressions’tan “Woman’s Got Soul”. Bir gün böyle güzel bir şey yapmak müthiş olurdu.

Belle and Sebastian şarkıları bizde acı tatlı duygular bırakıyor. Seni aynı anda hem inciten hem de tazeleyen bir şarkı?

Nina Simone – “Here Comes the Sun”

“A Bit of Previous” klibinden ilhamla, karma sebebiyle başka bir yaşam formuna dönüştüğünü hayal et. Diyelim ki yeni yaşam formun bir şarkı, hangisi olurdu?

Fred Neil’dan “The Dolphins”. Okyanusta yaşamak hoşuma giderdi.

Turne yollarında en çok dinlediğin şarkı?

Thee Sacred Souls’tan “Weak For Your Love”. Bu sene onlarla birlikte ABD’nin batı yakasında bir dizi konser çaldık. O kadar harika bir grup ki o zamandan beri onları saplantılı bir şekilde dinliyorum.

Konser öncesi ısınma turlarının favori şarkısı?

J Dilla’nın Donuts‘ı kuliste çok çalıyor. “Don’t Cry”, o albümden mükemmel bir parça.

Üzerine saatlerce ve saatlerce ve saatlerce konuşurum.” dediğin bir şarkı?

John Coltrane’den “My Favourite Things”. 50’ler ve 60’ların cazına duyduğum aşkla herkesi sıkabilirim ve bu parçada buna dair çok şey var. Grubun ilk kez birlikte çaldığı gün kaydedilmesi gibi.

Yeni keşfettiğin bir müzisyeni / grubu bir şarkısıyla tanıtmanı istesek? 

Nala Sinephro’dan “Space 1. Albümün tamamı çok güzel, çıktığından beri çokça dinlediğim bir albüm.

Konser öncesi, Bant Mag. No: 78’de yayımlanan Ergenlik yılları: Belle and Sebastian’dan Dave McGowan’a sorduk adlı dosyaya da göz atabilirsiniz.