Scarlett Johansson ile Wes Anderson yeniden güçleri birleştiriyor

Scarlett Johansson son olarak gündemimize, Natasha Romanoff’un Marvel sinematik evrenine vedası niteliğindeki solo filmi Black Widow ile girmişti. Aynı zamanda yapımcı kadrosunda da yer alan oyuncu, Disney’e açtığı dava ile yasal bir mücadeleye başladı ve endüstrinin farklı kollarından destek kazandı. Stüdyoyla yaptığı anlaşma gereği satılan her biletten belirli bir kazanç elde edecekti fakat filmin vizyon yolculuğu devam ederken Disney+’da yayımlanması, gişe rakamlarında yüzde 67’lik düşüşe sebep oldu. Oyuncunun avukatları, bu hamlenin art niyetli olduğunu söyleyerek harekete geçti.


Johansson bu kez yeni Wes Anderson filminin kadrosuna katılması nedeniyle yakın planımızda. Yönetmenin henüz ismi ve konusu belli olmayan projesinde gedikli oyuncularından Bill Murray, Tilda Swinton, Jason Schwartzman ve Adrien Brody’nin yer alacağından; ayrıca Tom Hanks ve Margot Robbie gibi ilk kez çalışacağı yıldızlarla da imzaların atıldığından haberdardık. Diğerleri gibi Johansson’un da karakteri ve rolünün boyutu hakkında şimdilik bir şey bilmiyoruz. Anımsatalım, bu ikisinin ilk iş birliği değil: Oyuncu birkaç sene önce, Isle of Dogs için mikrofon başına geçmişti.

Moonrise Kingdom’dan bu yana setlerini Avrupa topraklarında kurmayı tercih eden Wes Anderson’ın bu seferki rotası İspanya. Madrid’in güneydoğusundaki Chinchón kasabasına iddialı setlerin kurulduğunu, ayrıca klasik westernlerde görmeye alışık olduğumuz cinsten çöl manzaralarının ve bir tren istasyonunun inşa edildiğini geçtiğimiz aylarda, İspanya menşeli haber sitesi El Pais duyurmuştu. Yine de filmin western türünün kodlarını taşımayacağı tahmin ediliyor. Bir aşk öyküsü izleyeceğimize dair çeşitli söylentiler var.

Anderson’ın henüz görme şansı bulamadığımız, 74. Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapan The French Dispatch’ini de önümüzdeki aylarda izleyeceğimizi hatırlatalım. Filmin Türkiye vizyon tarihi şimdilik 3 Aralık 2021.