Sedat Girgin’in kişisel sergisi “Abartılar Diyarı”, Galeri77’de açıldı

Bant Mag. çizerlerinden Sedat Girgin’in son dönem çalışmalarından oluşan yeni sergisi, Galeri77’nin İstanbul Karaköy’deki mekânında ziyarete açıldı. 

Hazırlık çalışmaları karantina günlerinde başlayan serginin ismi Abartılar Diyarı. Girgin’in kişisel çalışmalarında gördüğümüz tematik ve masalsı karakterlerine yer veren serginin büyük kısmı tuval üstüne akrilik çalışmalardan oluşuyor. Bir duvarda ise kâğıt üstüne karışık teknik eserler bir araya gelmiş. 

“Arya”, “Kulis”, “Sahne”, “Geçit”, “Uvertür” gibi isimlere sahip eserleriyle fantastik bir ortamda sahnelenen bir gösteriye davet ediyor Girgin’in Abartılar Diyarı. İstanbullular, sergiyi 19 Aralık’a kadar Karaköy’deki Galeri77’de, pazar hariç her gün 10.00-18.00 aralığında görebilir. Fiziksel olarak sergiyi gezemeyecek olanlar da buraya tıklayarak 3D tura katılabilir.

Sedat Girgin, sergi kataloğunda Cem Bölükbaşı’ya verdiği röportajda şu şekilde tanımlıyor Abartılar Diyarı’nın konseptini:

“Bu sergide ilk kişisel sergim Hayretler Sirki (2014) ve bir önceki Daha da’da (2018) değindiğim sahnede olma konusuna atıfta bulunarak abartılı dünyalar meselesini geliştirmek istedim. İnsanın sosyal medya gibi mecralarda kendini farklı gösterme çabası, tüketim toplumunun geldiği durum, özünden uzaklaşma, kendini farklı gösterme gibi düşüncelerin sergilendiği bir sahne dünyasını gibi hayal ettim sergiyi. Çalışmaların bütününde kostümlü ve maskeli bireyler görüyoruz. Uzun yıllar illüstrasyon alanında deneyimim olduğundan sergiyi hikâyeleştirmeye çabaladım ve bir kumpanya veya bir tiyatro sahnesiymiş gibi göstermeye çalıştım.”


Yükleniyor...