Söz plak şirketlerinde: Table Records

Bant Mag. No:74’te Türkiye’den ve dünyadan, 2020’yle birlikte çeşitli süreçlerden geçen çok farklı ölçekler ve farklı motivasyonlardaki plak şirketlerine sorduk: Bu süreçten işler nasıl etkilendi? Müziğe olan yaklaşım ve üretimleri değiştiren / dönüştüren bir süreç oluyor mu? Oluyorsa ne anlamda oluyor? Talepler neler? Öğrenilen bir şeyler oldu / oluyor mu?Table Records yanıtlıyor

Merkez: İstanbul / Ankara
Katalogda kimler var: Okay Vivian, exitpink, Ciermento Ferforte, fanikedi
Ne zamandır var: 2018’de kuruldu

“Süregiden bu karamsarlık içinde ‘yeni normal’i kendi filtremizden geçirip, bağımsız müziğin aracısı olmaya devam edebilmek en büyük motivasyon kaynağımız.”

“Pandeminin ilk zamanlarında biz de muhtemelen çoğu insan gibi arkadaş çevremizle çevrimiçi görüştüğümüz platformlarda vakit geçirmeye başladık. Hatta bu görüşmelerimizin bir kolu Table Records ekibinin şimdiki kadrosunu oluşturdu. Kurulan bir mesaj grubuyla ilerleyen arkadaşlığımız, bugünkü kadromuzu şekillendirdi ve yeni ekiple beraber İstanbul’daki hareketliliğimiz arttı. Mekânların fiziksel olarak hâlâ kapalı olması ve etkinliklere ara verilmesinden ötürü elbette kısıtlanmış hâldeyiz. Yine de bu dönemi daha verimli hâle getirebilmek adına çevremizdeki müzik üreticileri ve oluşumlarla iletişime geçerek, kolektif

anlamda neler yapabileceğimizi sorguluyoruz. Bütün bu gelişmelerin sağladığı dinamik aracılığıyla, hâlihazırda iletişimde olduğumuz oluşumlarla yerel ve uluslararası projeler başlattık. Bağlantılarını yeni kurduğumuz oluşumların sayısı gün geçtikçe artıyor. İçinde bulunduğumuz olumsuz koşullara rağmen üretim fikirlerimizi kurgulamak ve hayata geçirmek adına sürekli zaman yaratmaya çalışıyoruz. Üretimlerimizi bir arada kalabileceğimiz aktivitelerin yollarını arayarak artırmaya çalışıyoruz. Bunun yanında Root Radio’da yayımlanan aylık programımız sayesinde Table Records sanatçılarının özel seçkilerine yer vererek, dinleyicilerle olan etkileşimi artırmayı hedefledik. Çalışmalarına devam eden sanatçılarımıza yenilerinin de eklendiği bir sezon bizleri bekliyor. Aslında şu an hiç olmadığı kadar yoğun çalışıyoruz diyebiliriz. Süregiden bu karamsarlık içinde ‘yeni normal’i kendi filtremizden geçirip, bağımsız müziğin aracısı olmaya devam edebilmek en büyük motivasyon kaynağımız.”

“Bu süreçte insanlarla olan birebir etkileşimimizin bizleri müzikal açıdan ne kadar çok beslediğini ve motive ettiğini fark ettik. İletişim hâlinde kalmak, üreten toplulukları bir araya getirebilecek alanlar yaratmak, önce kendimizi sonra çevremizdekileri cesaretlendirmek, kısacası kendi yörüngemizden çıkıp başka yörüngelere de girmek gerektiğini öğrendik. Birlikteliğin önemini, aslında ne kadar kırılgan olduğumuzu; tam da bu sebeplerden ötürü, birbirimize daha fazla ilham kaynağı olmamız gerektiğini deneyimledik. Pandemiden önce bu deneyimi mümkün kılan mekânların da yok sayılmamasını ve yalnızlaştırılmamasını talep ediyoruz. Devlet tarafından öngörülebilir takvimler ve maddi destek mekanizmaları kurulmalı. Çevrimiçi platformların çeşitliliği önceliklerine alarak, sanatçıların birbirine ulaşabileceği alanların yaratılmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz bekliyoruz. Sadece müzik sektörü olarak değil, farklı sektörler ve farklı sanat alanlarındaki kolektiflerle bir araya gelerek; özgün işler üretebileceğimiz yerlere ihtiyacımız var. Çok özlediğimiz sahnelerde birlikte dans edebildiğimiz günlere geri dönebilmeyi heyecanla bekliyoruz. Bir an önce kavuşmak dileği ile!”

“Günün gerçeklikleri ve olası yollar: Söz plak şirketlerinde” dosyasını okumak için buradan Bant Mag. No:74’e ulaşabilirsiniz.