Spider-Man: Across the Spider-Verse, The Idol ve bu hafta başka ne izlesek?

Derleyen: Ulaş Dağ

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Miles Morales’i bir kez daha paralel evrenlerdeki Spider-Man’lerle buluşturan Spider-Man: Across the Spider-Verse, künyesinde Abel “The Weeknd” Tesfaye, Lily-Rose Depp ve Sam Levinson bulunan The Idol, Dardenne Kardeşler’e Cannes’da 75. Yıl Özel Ödülü getiren Tori et Lokita ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Spider-Man: Across the Spider-Verse
(Vizyon)

Nedir: Spider-Man: Into the Spider-Verse’ün yarattığı süksenin ardından izleyeceğimiz iki devam filminden ilkinde; Gwen Stacy ile yeniden bir araya gelen Miles Morales, evrenlerini canları pahasına korumakla yükümlü olan Spider-Man’lerle karşılaşıyor. Ancak ne zaman ki yüz yüze geldikleri yeni tehditle nasıl başa çıkılacağı konusunda anlaşmazlığa düşülüyor, Miles kendini kahramanlığın tanımını tekrar düşünürken buluveriyor.

Neye benzer: Farklı boyutlardan Spider-Man’lerin yer aldığı çoklu evren macerası denince, akla ilk gelenlerden biri Spider-Man: No Way Home oluyor elbet.

Kimler var: Joaquim Dos Santos, Kemp Powers ve Justin K. Thompson üçlüsünün yönetmen kredisini paylaştığı Across the Spider-Verse’ün senaryosu için Phil Lord ile Chris Miller kalem oynatmış. Shameik Moore, Hailee Steinfeld, Oscar Isaac, Issa Rae, Jason Schwartzman, Bryan Tyree Henry, Shea Whigham ve Daniel Kaluuya gibi isimler, film için mikrofon başına geçenlerden…

The Idol
(HBO / BluTV)

Nedir: Los Angeles’ın ışıltılı ve gizemli gece yaşantısını keşfe çıkaran dizi; şov dünyasının ihtişamlı atmosferinde, pop kültürünün en uç noktalarını ekranlara getirme iddiasında… 

Yükselen pop yıldızı Jocelyn’in yolu, şehrin gözde kulüplerinden birinin sahibi ve aynı zamanda gizli bir tarikatın da lideri olan Tedros ile kesişiyor. The Idol’ın prömiyerini 76. Cannes Film Festivali’nde yaptığını anımsatalım.

Neye benzer: Dizinin ilk iki bölümü Cannes’da izleyen Melikşah Altuntaş, 90’lı yılların erotik gerilimlerine öykünen bir yapı kurulduğundan bahsediyor ve Showgirls, The Nine ½ Weeks, Wild Orchid, Basic Instinct gibilerinin bahsini geçiriyor. Detaylı yorumları 5 Haziran’da bantmag.com’da olacak.

Kimler var: Dizinin yaratıcı ekibinde Euphoria’yı önümüze getiren Sam Levinson‘ın yanı sıra Abel “The Weeknd” Tesfaye’nin bizzat kendisi bulunuyor. Lily-Rose Depp ve The Weeknd’e eşlik edenlerden birkaçı şu şekilde: Troye Sivan, Jennie, Dan Levy, Debby Ryan, Rachel Sennott, Karl Glusman, Elizabeth Berkley Lauren, Nico Hiraga, Hari Nef, Anne Heche…

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Hayaletler (BluTV)

Yazar – yönetmen Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun metrajı, dünya prömiyerini yaptığı 77. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası bölümünde Büyük Ödül’e layık görülüp; 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Film’in aralarında olduğu beş ödülle ayrılmıştı. Tüm Türkiye’de saatlerce süren bir elektrik kesintisi yaşanırken, İstanbul’un bir mahallesinde vuku bulan kaosu dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyesi üzerinden anlatan Hayaletler; gerek tansiyonu hiç düşürmeyen çok katmanlı yapısıyla, gerek dört ana karakteri çapraz geçişlerle bağlayan hikâye kurgusuyla dinamizmden ödün vermeyen bir yapım.

Tori et Lokita (Vizyon)

Jean-Pierre ve Luc Dardenne ikilisine Cannes’da 75. Yıl Özel Ödülü getiren Tori et Lokita; sınıfsal engellerin gölgesinde, yaşam hakkını korumak için mücadele etmek zorunda kalanları neredeyse belgesel gerçekliğinde anlatan filmografilerinin son halkası. Afrika’dan Avrupa’ya varan bir yolculukta karşılaşıp kardeş olmaya karar veren iki göçmen arasında kurulan bağlar, sürgünlerinin zor koşullarıyla teste tabi tutuluyor. Filmi Ayvalık Uluslararası Film Festivali kapsamında izleyen İlayda Güler’in Tori et Lokita üzerine hislerine, tek tıkla erişmek mümkün.

Painting With John – 3. sezon (HBO)

İsmiyle, televizyon tarihinin saklı hazinelerinden Fishing with John’a atıfta bulunan belgesel serisi; hem sanatın üretim sürecini kutsayan hem de yaşamı başlı başına bir sanat formu olarak keşfeden bir izleme deneyimi. Yeni sezonda John Lurie havalimanlarının karmaşasından dert yanıyor, binge watching kültürüne dair görüşlerini paylaşıyor, asistanı Nesrin’in tost koleksiyonunu tanıtıyor, yaşlanmak denen mefhumu masaya yatırıyor ve yakın arkadaşı Flea ile bir hapishane ziyareti yapıyor. Sinopsiste de de dendiği üzere “kısmen meditatif bir eğitim, kısmen şömine başı sohbeti”.

Aktris (Disney+)

Türkiye’nin en ünlü yıldızının gündüz ışıltılı, gece ise karanlık dünyasının keskin geçişlerine tanıklık ettiren Aktris, Disney+’ta yerini aldı. Suç, gerilim ve mizah öğelerini harmanlayan serinin başrolünde, kendisini şöhretiyle kamufle ederek ikili bir hayatı sürdüren Yasemin karakteriyle, son olarak Özcan Alper filmi Karanlık Gece’de izlediğimiz Pınar Deniz konumlanıyor. Uraz Kaygılaroğlu, Tolga Tekin, Ahmet Rıfat Şungar, Şebnem Hassanisoughi, İpek Çiçek ve Serhat Kılıç; geniş kadronun dikkat çeken diğer isimleri arasında…

*Drag Me to Dinner (Hulu)

*Reality (HBO)

*Queen of the Universe – 2. sezon (Paramount+)

*I Think You Should Leave With Tim Robinson – 3. sezon (Netflix)

*The Days (Netflix)

*The Great (TOD / Hulu)

*Indiana Jones serisi (Disney+)

*Estiu 1993 (MUBI)

*Munich (TOD)

*Parasite (MUBI)

*A Series of Unfortunate Events (TOD)

*L’Extraordinaire Voyage de Marona (MUBI)

*O Ano em Que Meus Pais Saíram de Férias (MUBI)