Spielberg ile 90’larda film çekme deneyimi

Profesör Paolo Pedercini, Carnegie Üniversitesi’nde çalışan bir video oyunu tasarımcısı. Bir gün tozlu rafları karıştırıyor ve Steven Spielberg’s Director’s Chair isminde, 1996 yapımı bir bilgisayar oyunuyla karşılaşıyor.

Knowledge Adventure ve Dreamworks ortaklığıyla hayata geçen bu oyun, film yapım sürecini simüle eden, dönemi için iddialı bir iş. Oynayanların, gerçekten de Spielberg tarafından çekilmiş görüntüler arasında seçim yapmalarına, yönetmen olarak filmin kendi versiyonlarını yaratmalarına izin vermekte. Spielberg bir yandan setteki problemleri çözmenize, bir yandan da filminizi çekmenize yardımcı oluyor. Kısa filmde yer alan isimler ise Quentin Tarantino ile Jennifer Aniston. Kulağa havalı geliyor, değil mi?

Lakin Pedercini için sonuç hiç de öyle olmamış, hatta hayal kırıklığı yaşamış. Profesör de Director’s Chair’i farklı bir forma uyarlayıp diriltmeye karar vermiş ve oyunun web tarayıcıları üzerinden erişilebilen, yeni bir versiyonu için çalışmalara başlamış.

Pedercini, çalışmasını “90’ların berbat CD-ROM’larından korsan görüntülerle yapılmış, interaktif bir film” olarak tanımlarken, bir dizi tweet ile düşüncelerini şöyle açıklıyor: “Orijinal oyun, Spielberg’ün sizi ön prodüksiyondan galaya kadar yetiştirdiği, garip ama tutku dolu bir film yapım simülasyonuydu. Yeni nesil yönetmenlere ilham vermesi gerekiyordu. Ama ne yazık ki film prodüksiyonun tüm lojistik zorluklarını taklit ederken biraz fazla gerçekçi olmaya çalıştı ve yaratıcılığa çok az alan bıraktı. Oyuncu filmi yazarken ve çekerken çok sınırlı bir etkiye sahipti.”

“Tüm bu sınırlı seçenekler kendilerini destekleyen film kayıtlarını içeriyordu. Bu sayede Bandersnatch tarzı bir ‘kendi filmini kendin yap’ projesine yetecek kadar CD’ye gömülü kamera görüntümüz mevcuttu. Bu arada görüntüler tamamen hamdı; tüm klipleri düzenlemem, sesler ve müzikler eklemem gerekiyordu. Ayrıca ultra düşük çözünürlüklü videoların görüntü kalitesini, bir yapay zekâ aracıyla artırdım. Çok aptalca bir proje, tavsiye etmiyorum.” diyor Profesör Pedercini.

Şu an için erişime açık olan oyunu deneyimlemek isteyenleri, hemen şu linke doğru alalım.

Yazı: Merdan Çaba Geçer