Spike Lee’nin yeni filmi “Da 5 Bloods”savaşın yarattığı yıkımı konu edecek

Spike Lee’nin son filmi BlacKkKlansman, 2018’de seyirciyle buluşmuş, En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar’ın sahibi olmuştu. BlacKkKlansman ile ilk Oscar’ını kazanan yönetmen, bu yıl düzenlenen Cannes Film Festivali’nin jüri başkanı seçilmişti. Lee, merakla beklenen yeni filmine dair yaptığı paylaşımla heyecanlandırdı.

Lee’nin Instagram paylaşımıyla Da 5 Bloods’ın afişi ilk kez karşımıza çıktı ve filmin 12 Haziran’da Netflix’te olacağını öğrendik. Da 5 Bloods, dört siyah Vietnam gazisinin, komutanlarının cenazesini ve gizemli bir hazineyi bulmak amacıyla Vietnam’a geri dönmesini takip ediyor. Dörtlünün savaşın yarattığı yıkımla yüzleşme hikâyesi… 

Filmin oyuncu kadrosunda, Black Panther filmindeki performansıyla kısa sürede Marvel sinematik evreninin yıldızları arasındaki yerini alan Chadwick Boseman; yakında HBO’da olacak Lovecraft Country dizisinin başrolü Jonathan Majors, BlacKkKlansman’de de karşımıza çıkan Paul Walter Hauser, usta oyuncular Delroy Lindo ve Clarke Peters ile Isiah Whitlock, Norm Lewis, Mélanie Thierry ve Jasper Pääkkönen gibi isimler yer alıyor. 

Senaryo, Lee ve BlacKkKlansman’da kalem ortaklarından olan Kevin Willmott tarafından yazıldı. Watchmen dizisinin yapımcıları arasında yer almış Lloyd Levin; şimdilerde Kevin Macdonald’ın yeni filmi Prisoner 760 için Llyod Levin ile birlikte çalışan Beatriz Levin ve Van Gogh: At Eternity’s Gate yapımcılarından Jon Kilik de Lee ile birlikte Da 5 Bloods’ın yapımcılığını üstlenenlerden.

Spike Lee’den güzel haberler bununla sınırlı değil: Kült filmlerinin merkezinde konumlanan New York için bir aşk mektubu olarak tanımladığı bir kısa film Instagram hesabında belirdi. Frank Sinatra klasiği “New York, New York” eşliğinde kurgulanan üç buçuk dakikalık kısa hemen aşağıda.

Yazı: Mine Metin