SPOT: James Turrell imzalı viski şişesi, Minoa’dan kart oyunu, Emaskülatör tişörtleri

Hazırlayan: Kiraz Mısırlıoğlu

Bugünlerde önümüze çıkan üç ürün. Gözleri şenlendirmek için.

James Turrell 80. doğum günü için viski şişesi tasarladı 

Işık – renk – mekân üçgeninde çalışan Amerikalı sanatçı James Turrell, Fransız cam eşya markası Lalique ile birlikte Mısır formlarından ilham alan Eight Decades adlı bir cam viski şişesi tasarladı. Şişe, Turrell’ın 80. doğum gününü kutlamak için sınırlı sayıda, yalnızca 80 adet üretildi.

Lalique’e göre sürahi, Mısır’a ve “ışığın törensel amaçlara hizmet ettiği anıtlarına” atıfta bulunan masmavi bir piramidal tıpaya sahip. Eight Decades’ten “Mısır’a bir övgü” olarak bahseden Turrell, “Piramit ve stupalar – bu mimari formlar içimde derin bir duyguyu harekete geçiriyor.” diyor.

Sanatçı ayrıca, Glenturret damıtımevinden gelen viskiyle doldurulmuş olarak satılan Eight Decades’in, geçen yıl Lalique için yarattığı iki parfüm şişesiyle konuşmasını istediğini de söylüyor: “Parfüm şişeleriyle aynı duyarlılığa sahip olmasını istedim.” Detaylar için

Telefondan koparan muhabbet kartları

Bağımsız bir kitabevi ve kafe olarak yıllar içerisinde kitapseverlerin uğrak noktasına dönüşen Minoa, bir kart oyunu serisi hazırladı. Masa’da Muhabbet; Edebiyat, Sanat, Siyaset, Aşk gibi kategorilere ayrılan kart setlerinin yanı sıra Tekli Masa, İkili Masa ve Kalabalık Masa özel kutuları ile telefonları bıraktırmayı ve oyuncular arasındaki muhabbeti artırmayı hedefliyor. Oyun, kişinin kendisini ve masadakileri keşfetmesi için fırsat yaratıyor. 

Masa’da Muhabbet kartları; Minoa Kitabevi Akaretler; Minoa-VE Nişantaşı; Minoa Village Etiler ve kitabevinin web sitesinde bulunabilir. 

Emaskülatör soruyor: Ben Rehabilitasyon Merkezi Miyim?

2019’da Ankara’da kurulan hardcore / punk üçlüsü Emaskülatör ya da kendi deyimleriyle “Ankaran kaltakcore vengeful bitchblast”, bir merch numarası ile karşımızda. Sert gitarlar, tempolu, patlak davullar ve çığlık çığlığa vokallerle kurdukları müzikal evrende toksik erkeklikle alay ederken, beden olumlama ve rıza kültürünü kucaklayan grup, Onur Ayı’na özel bir mini tişört koleksiyonu hazırladı.

Önünde Emaskülatör logosu, arkasında ise “BEN REHABİLİTASYON MERKEZİ MİYİM” mesajı bulunan tişörtler standart kalıp, yüzde yüz pamuk; siyah ve beyaz renk seçenekleri var. Emaskülatör’ün Shopier dükkânı üzerinden edinmek mümkün.