Sterlin Harjo ve Ethan Hawke sunar: The Sensitive Kind

Yazı: Melis Tire

Amerikan Yerlilerinin kültürüne özgü anlatısı ile şimdiden kültler arasında kendine yer edinen Reservation Dogs, 3. sezonuyla geçtiğimiz yıl final yaptı. Dizinin yaratıcılarından Sterlin Harjo, FX ile ortaklığına yine doğup büyüdüğü Oklahoma’da geçen bir yapımla devam edecek. Başrolde de Ethan Hawke var.

Deadline’ın haberine göre dizi The Sensitive Kind adını taşıyacak ve Oklahoma’nın Tulsa şehrinde geçecek. Henüz pek çok detay gizemini koruyor olsa da içeriğine dair kısacık bir açıklama mevcut. The Sensitive Kind, gereğinden fazla bilgiye sahip olan biri hakkında bir suç dramı olacak.

Sterlin Harjo – Ethan Hawke ikilisi, son olarak Reservation Dogs’un final sezonunun en akılda kalıcı bölümlerinden biri olan “Elora’s Dad”de birlikte çalışmıştı. Söz konusu bölümün yönetmen koltuğunda yer alan Harjo, FX’le olan anlaşması kapsamında çekilecek yeni dizi için sipariş edilen pilot bölümünde de rejiye geçiyor. Senaryoyu da yazan Sterlin Harjo, yapımcı künyesini de Ethan Hawke ve Garrett Basch ile paylaşacak.

Reservation Dogs final sezonuna dair Meltem Demiraran’ın kaleme aldığı değerlendirme de buradan okunabilir.

Yaklaşan diğer Sterlin Harjo projeleri

Filmografisinde 2020 yapımı Love and Fury belgeseli ve yine bir Amerikan Yerlisi anlatısı olan 2015 tarihli Mekko gibi uzun metrajlar bulunan Harjo, yakın gelecekte senarist kimliğiyle iki farklı yapımda daha yer alıyor.

Rez Ball

Sydney Freeland’ın yönetmenliğini üstlendiği film, yapımcıları arasında LeBron James’in de bulunduğu bir Netflix işi. Yıldız oyuncusunu kaybeden Chuska Warriors adlı lise basketbol takımının mücadelesini konu edecek Rez Ball, New Mexico’daki Navaho halkına dair bir anlatı sunacak.

Yellow Bird

Henüz prodüksiyon aşamasına geçmemiş olsa da 2021’den bu yana gündemde olan Yellow Bird, Sterlin Harjo ve Erica Tremblay ortaklığında hayata geçecek bir Paramount+ dizisi. Sierra Crane Murdoch’un Pulitzer finalisti Yellow Bird: Oil, Murder and a Woman’s Search for Justice in Indian Country romanının bir uyarlaması. Kuzey Dakota’da hapishaneden yeni çıkan Lissa Yellowbird’ü takip eden roman, Amerikan Yerlilerinin modern yaşamına dair de detaylı bir bakış sunuyor.