Yeni HBO komedisinde Taika Waititi, Korsan Karasakal olarak denizlere açılacak

Yeni Zelandalı sinemacı Taika Waititi, yaklaşmakta olan dönem komedisi Our Flag Means Death’te idari yapımcı olarak görev almanın yanı sıra, kötü şöhretli bir korsan olan Karasakal karakterini de canlandıracak. Waititi bu kadarla da kalmayıp, dizinin pilot bölümü için yönetmen koltuğuna oturacak.

Seri, korsan olmak için ayrıcalıklı hayatını terk eden şımarık aristokrat Stede Bonnet’in gerçek maceralarını hikâyeleştirecek. Revenge adını verdiği gemisi ve mürettebatıyla birlikte, açık denizlerde seyahat ederek Barbadoslu diğer gemileri ele geçiren Stede Bonnet’i, Waititi’yle Jemaine Clement’in ortak yönettiği What We Do in the Shadows filminde de karşılaştığımız Rhys Darby oynayacak. Bu, ikilinin ilk beraberliği değil. Darby daha önce, yine Waititi’nin yönettiği Flight of the Conchords dizisinde de rol almıştı. 

Our Flag Means Death’te Taika Waititi’nin üstlendiği Karasakal karakteri de aynı ölçüde korkulan ve saygı duyulan bir korsan olarak ün salmış, sayısız kurguya ilham vermiş, gerçek bir tarihi figür. Bilim kurgu komedisi People of Earth’ten anımsayabileceğimiz ve bu projenin de yaratıcısı olan David Jenkins konuyla ilgili, “Karasakalımız bir efsane, bir âşık, bir savaşçı, bir taktiksel deha, şiirsel bir ruh ve muhtemelen deli. Bu rolü yalnızca bir kişi oynayabilir ve o da harika Taika Waititi. Sakal takmaya karar vermesine ölçüsüzce heyecanlandık.” demişti. 

Yayın tarihi henüz açıklanmayan yapım, her biri yarımşar saatlik 6 bölüm hâlinde HBO Max üzerinden izlenebilecek.

Taika Waititi’nin dünü, bugünü ve yarını

Üretkenliğiyle dikkat çeken sinemacının son filmi Jojo Rabbit, En İyi Film de dahil olmak üzere Akademi Ödülleri’ne altı kategoride aday olmuş ve En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar’a uzanmıştı. Gişe rekorları kıran Thor: Ragnarok’un yanı sıra; sevilen bağımsız filmler Hunt for the Wilderpeople, What We Do in the Shadows, Boy ve Oscar adayı kısa film Two Cars, One Night da Waititi’nin yönettiği diğer yapımlar arasında. Bu geniş yelpazenin dizi tarafında ise; IG-11’ı seslendirdiği The Mandalorian’ın ilk sezon finali ve devam eden FX uyarlaması What We Do in the Shadows’un birkaç bölümünü görmek mümkün. 

Çok yönlü sanatçı, nisan başında sosyal medyada çokça konuşulan Save Ralph isimli kısa film için, bir denek tavşanını seslendirmişti. Olivia Munn, Ricky Gervais, Zac Efron gibi yıldızların da kadrosunda yer aldığı, Spencer Susser yönetmenliğindeki yapım; ironik bir dille kozmetik sektörüne hizmet etmek üzere yapılan hayvan deneylerinin acımasızlığına işaret ediyordu.

Waititi şu aralar, Searchlight Pictures’ın futbol komedisi Next Goal Wins’in post prodüksiyon aşamasında. Iain Morris ile birlikte yazdığı, aynı zamanda yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği yapım, 2014 yapımı aynı isimli İngiliz belgeselinin yeniden çevrimi. Ayrıca Disney ve Marvel Sinematik Evreni ortaklığında çekilecek Thor: Love and Thunder’da yazar ve yönetmen olarak yer alıyor.

Ağustosta vizyona girmesi beklenen, Ryan Reynolds’lı Free Guy’da görülebilecek Waititi; ayrıca meşhur Tarantino filminden ilhamla tasarlanan, yaklaşmakta olan FX komedi dizisi Reservation Dogs’ta ortak yaratıcı ve idari yapımcı olarak görev alıyor.

Yazı: İlayda Güler