Succession final sezonu 3. bölüm senaryosunu okumak isteyen?

Yazı: Melis Tire

Ne finaldi ama! HBO’nun fenomen dizisi Succession, dört sezonluk ihtişamlı serüvenini 28 Mayıs’ta yayımlanan bölümle noktaladı. 

Her biri incelikle yazılmış karakter ve diyalogları, güç ve aile ilişkileri üzerine dinamik anlatısı, dört başı mamur rejisi ve birinci sınıf oyunculuk performanslarıyla şimdiden tüm zamanların en iyileri arasına adını yazdıran dizinin destansı bölümlerinden “Connor’s Wedding”, veda sezonunun en büyük dönüm noktasıydı şüphesiz. 4. sezon 3. bölümün Succession yaratıcısı Jesse Armstrong imzalı senaryosu, Deadline aracılığıyla erişime açıldı. 

Yayının Emmy favorisi 10 diziden senaryo metinlerini bir araya getirdiği It Starts on the Page serisi, yazarların bir televizyon yapımının başarısında oynadığı kilit rolün altını çizme motivasyonu taşıyor. “Connor’s Wedding” senaryosunun paylaşıldığı sayfada; ABD’deki binlerce senaristin çetin çalışma şartları, düşük maaş ve yapay zekânın gelecekte olası kullanımı gibi sebeplerle 2 Mayıs’ta başlattığı grev sürecine de dikkat çekilmiş elbette.

Henüz Succession final sezonunu izlememiş olanlar için sürprizleri bozmamak adına “Connor’s Wedding” bölümüne dair detayları açık etmemekte fayda var. Fakat dizinin tüm akışı tek nefeste tepetaklak etme ve kalp sıkıştırma meziyetlerini en net şekilde gözler önüne seren bölümlerden olduğunu söyleyebiliriz. Bölümün 80 sayfalık senaryosunu kurcalamak isteyenleri, Deadline ekibine teşekkürlerimizi ileterek buraya alabiliriz.

Final öncesi Sadi Güran’ın illüstrasyonları eşliğinde hazırladığımız A’dan Z’ye: Succession dosyasını da meraklıları için hatırlatalım.