Sergi: Suzan Pektaş - “Karın Boşluğu / Body Cavity”

Geçtiğmiz yıl Gravity of You isimli kitabının lansmanıyla konuğumuz olan Suzan Pektaş, bu kez kişisel sergisiyle Bant Mag. Havuz / Bina’da. Sanatçı, Karın Boşluğu / Body Cavity adını verdiği fotoğraf sergisinde bedeni farklı açılardan keşfetmeye devam ediyor. Bu kez “Duyguların bedende bir yeri var mı?” diye soruyor Suzan Pektaş. Söz kendisinde:

“Beden boşlukları ile hisler nasıl yan yana gelir? Duyguların bedende bir yeri var mı? Bedenimizde üç esas boşluk bulunur: Kafatası, göğüs, karın. Mesele karın boşluğunda. Bizi biz kılan tüm gerilimlerin devam ettiği boşluk orası. Tüm iştahlar, açlıklar, gerilimler ve duygusal patlamalar karın boşluğunda gerçekleşir.”

“İçimdeki patlamaları düşünüyorum… Dağılıp bir ötekine, etrafa karışma arzumu. Bedenimi, cinselliğimi, kendi düşsel yolculuğumu, bir başkasının kimliğine bürünerek yeniden deneyimlemenin yollarını arıyorum.  Bedenim toprağın, çiçeğin, suyun içinde varlıktan yokluğa sürüklenirken onların o boşlukta yarattığı değişimi duyumsuyorum. Değişim küçük küçük ölümler barındırıyor, diyordu Sara Ahmed.”

Karın Boşluğu / Body Cavity, 11 Şubat – 10 Mart aralığında Bant Mag. Havuz / Bina’da ziyaret edilebilir. 

Suzan Pektaş hakkında: 

İstanbul merkezli serbest fotoğrafçı Suzan Pektaş, fotoğrafla olan tutkulu bağını üniversite yıllarında kurdu. 2000 yılından bu yana aktif olarak fotoğrafla ilgilenen, atölye ve eğitim programları ile kendini geliştiren Pektaş, belgesel fotoğrafçılığa yöneldi. Kendisini sanat ile belgeselin kesiştiği noktada konumlandıran sanatçı, çalışmalarında bireyin varoluş sorunsalını ve çevresiyle ilişkisini yoğun olarak işlerken farklı konseptleri de deneyimlemeyi sürdürüyor.

Güncel projeleri ağırlıklı olarak kadınlar, kentsel dönüşüm ve göç üzerine. Çalışmaları; Leica Camera, LFI Magazine, LensCulture, 6MOIS, RedMilk Magazine, APF Magazine vb. basılı ve çevrimiçi medyada yer aldı ve uluslararası festivallerde sergilendi.

Google Takvime Ekle

Bina

Adres:
Caferağa Mahallesi, Kadife Sk. No:26, 34710 Kadıköy
İstanbul
Türkiye
Telefon:
+902163308466
Web Sitesi:
https://www.instagram.com/bina.moda/