Takibe alınası bazı yeni sesler: Rinxlaya

Bant Mag. No:74’te bir hayli geniş tür ve yaklaşım skalasında, pandemi sürecinde hayatımıza giren ve kendine kalıcı yer edinmeyi başaran müzisyen ve gruplara sorduk: Üretme motivasyonlarının temelini ne oluşturuyor? Müziklerinin dinleyicide nasıl hisler uyandırmasını hayal ediyorlar? Yakın gelecek planları neler? Son bir yıl müziğe genel olarak yaklaşımlarını nasıl etkileyen/dönüştüren bir süreç oldu/oluyor? Eşlikçi Spotify listemizle birlikte…

Nitelikli prodüksiyonları ve hikâyeciliğini, her parçada yaptığı iş birlikleriyle harladığı solo EP’si Denek00’ı geçtiğimiz aylarda yayımlayan Rinxlaya yanıtlıyor.

“Sektördeki bireysel/ekonomik yalnızlaşmayı, odağı tüketim olmayan bir dayanışmayla alt edebileceğimizi hissediyorum.”

“Üretirken temel motivasyonum piyasa, dinleyici ve sunuştan bağımsız olarak, kimseye ne hissetmesi gerektiğini dikta etmeden en basit tabiriyle ses çıkarmak. Dinleyici için ne anlama geleceğini kurgulamak değil; bunu gözlemlemek istiyorum.”

“Pandeminin bir yıllık dönemini Denek00 isimli bir solo EP yayımlayarak noktaladım. Önümüzdeki dönemde ise keyifle dâhil olduğum ortak çalışmalara odaklanmış olacağım. Bu bir yılın benim için en belirgin hissi birlikte üretmeyi özlemek oldu. Çağ aritmetiğinde kulak bile bir meta olarak yer alıyor olsa da sektördeki bireysel/ekonomik yalnızlaşmayı, odağı tüketim olmayan bir dayanışmayla alt edebileceğimizi hissediyorum.”

“Takibe alın: Son dönemde tanıştığımız bazı yeni sesler” dosyasının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No:74’e ulaşabilirsiniz.