Takibe alınası bazı yeni sesler: Tendertwin

Bant Mag. No:74’te bir hayli geniş tür ve yaklaşım skalasında, pandemi sürecinde hayatımıza giren ve kendine kalıcı yer edinmeyi başaran müzisyen ve gruplara sorduk: Üretme motivasyonlarının temelini ne oluşturuyor? Müziklerinin dinleyicide nasıl hisler uyandırmasını hayal ediyorlar? Yakın gelecek planları neler? Son bir yıl müziğe genel olarak yaklaşımlarını nasıl etkileyen/dönüştüren bir süreç oldu/oluyor? Eşlikçi Spotify listemizle birlikte…

Sıcaklık yayan vokal melodilerini incelikli bir şekilde işlediği folk güzellemesi “Triangles”la kulaklarımıza çalındığı anda vurulduğumuz, ikinci teklisi “Absolute Nobody”yi de 16 Nisan Cuma günü yayımlayan Tendertwin yanıtlıyor.

“Hâlâ yaşanamayan anların (ve onların ilhamının) yasını tutuyorum.” 

“Yaratımın kökü neredeyse benden bağımsızmış gibi. Her zaman bir kusma, küsme, barışma, dışavurum… Motivasyon, üretimin sonrasında gelen gizemli katarsis ve oluşan retrospektif bilinçle çok alakalı bence. ‘Hadi şu parçaları(mı) birleştireyim, bakalım benim ve etrafım hakkında neler açığa vuracak?’ genelde benim için merak ve planlı bir plansızlıkla şekillenen yaratım faslının özü.  Müzik yapmak pratiği ise, uf, apayrı bir ritüel. Özellikle şarkı söylemek. Primitif, sanki dokunulabilecek bir boyut. Yoğun, akışkan. Bir şeyler anlatmak. Beraber anlatmak. Dolayısıyla buna benzer bir özgürleştirici his, farkına varış, kalabalık bir masada dolunaya dalış, tuzlu suda sırt üstü yatış, ya da kaçırdığın bir şeylerin kabulünü getirebiliyorsa müzikle anlattığımız şeyler, ne mutlu bize!”

“Bu yıl ve gölgesinin tatsızlığı geçmedi benim nezdimde, ama bir şeyler yapan insanlar olarak bir şeyler yapmaya çalışmaya devam ediyoruz. Zaman ve mekân algım o kadar zedelendi ki bu arafta, neyin üretken neyin olmadığını da pek ayırt edebilir vaziyette değilim. Rilke genç şaire ilham hiç bitmeyeceği, kısır hissettiğinde daima materyal için kendine dönebileceği gibi bir şeyler söylüyordu. Bunun pratiğini içselleştiren ben bile sıkıldım bu vaziyetten biraz, hâlâ yaşanamayan anların (ve onların ilhamının) yasını tutuyorum. Dolayısıyla son bir yıl bol sabırlı, daha teknik konularda zihnimi açmaya çalıştığım, hikâyeler aradığım, performans ve ortak yaratımın bu süreçte nasıl evrileceğine kafa yorup durduğum, bolca da müzik tükettiğim bir yıl oldu. Hâlâ Zoom’da bir parça üstüne çalışırken, paylaşılan sesi stereo iletmekte sıkıntı yaşıyoruz. Bu nasıl olabilir ya?” 

“Çok yakında buralarda olacak bir teklim ve onu kovalayacak bir teklim daha olacak. Yılın sonu, yine kıta hoplaya hoplaya bin bir şekilde birleştirilmiş bir EP geliyor olabilir. Bu süreçte bir de mezun olmayı aradan çıkarırsam tamam. Duraksamalı ama devam.” 

“Takibe alın: Son dönemde tanıştığımız bazı yeni sesler” dosyasının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No:74’e ulaşabilirsiniz.

Yükleniyor...