Tarık Aktaş’ın “Nebula” filminin gösterimi ve söyleşisi 24 Nisan’da

Tarık Aktaş’a 71. Locarno Film Festivali’nde Gelecek Vaat Eden En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Nebula, vizyondan hemen önce, 24 Nisan Çarşamba saat 19:00’da, Kadıköy Rexx Sineması’nda gösterilecek. Gösterim sonrası saat 21:00’de ise yönetmen Tarık Aktaş’la Melikşah Altuntaş’ın söyleşisi için Bant Mag. Havuz / Bina’da buluşacağız.

Tarık Aktaş’ın, şiirsel anlatımıyla gerçekliğin muğlak sınırları ve hafıza gibi temalardan yola çıkan ilk uzun metrajı Nebula’nın sinopsisi şöyle:

Hay, yedi yaşındayken açık arazide ölü bir at bulur. Büyüleyici keşfi başında yaptığı gözlemler, yetişkinlerin gözünde bir at leşine dönüşen bu sorundan kurtulmak için verilen çaba onu yetişkinliğinde bile etkileyecek bir anıya, uyanışa dönüşür. Yirmilerine geldiğinde kurban bayramında, koyunun boğazını keserken yanlışlıkla kendi bacağını keser. Bu olay, bir şekilde geçmişinde yaşadığı çocukluk anısının yeniden ortaya çıkmasını sağlar. Koyun ve kendisi arasındaki bağın farkına varmasıyla birlikte, Hay, kendisi ve köyün etrafında gerçekleşen olaylar arasında bir ilişki olduğunu gözlemlemeye başlar. Böylece, adım adım, madde ile canlının uyumuna, ruhun doğadaki yerine tanık olduğu kaçınılmaz bir yolculuğa çıkar.