Teftiş: Haftanın albümleri

Dün yayınlanan taptaze albümlerden hazırladığımız Bant Mag. kılavuzu geldi.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Rajab Eryiğit

pjimage (14)

Haftanın öne çıkan 3 albümü:

Unknown Mortal Orchestra – Sex Food
(Jagjaguwar)

Yeni Zelandalı grup Unknown Mortal Orchestra’nın, grubu dünya çapında üne kavuşturan Multi-Love albümünün ardından ne yapacağı merak konusuydu. Üç yıllık aranın ardından yayınlanan Sex Food, yaklaşan yazı anımsatmasının yanı sıra Unknown Mortal Orchestra’nın dünyanın bugünkü kaotik atmosferine bol salınmalı ve ayakları fazlasıyla yere basan bir yanıtı gibi tınlıyor. Ruben Nielson ve ekibi, dördüncü albümleriyle psikedelik funk havuzunda iyice derinlere doğru yol alıyor.

Dr. Octagon – Moosebumps: An Exploration Into Modern Day Horripilation
(BULK)

22 yılın ardından güçlerini birleştiren Kool Keith, Dan The Automator ve DJ Qbert,  Moosebumps: An Exploration Into Modern Day Horripilation  isimli yeni bir albümle geri döndü. Diskografisi korku – bilim kurgu öğeleriyle bezeli konsept albümlerle dolu olan Dr. Octagon, kaldığı yerden devam etmiş gibi tınlayan bir albümle karşımızda. Interpol solisti Paul Banks ve üçlünün birçok kez farklı projelerde çalıştığı Del the Funky Homosapien de albümün konuklarından.

https://www.youtube.com/watch?v=km8BTVXeGCc

Ebo Taylor – Yen Ara
(Mr. Bongo)

Ganalı Highlife ve Afrobeat müzisyeni Ebo Taylor, aralarında iki oğlunun da bulunduğu yeni grubu Saltpond City Band eşliğinde kaydettiği Yen Ara albümüyle kimi alışkanlıklarını değiştirmek için 82 yaşın pek de geç olmadığını gözler önüne seriyor. Disko hissiyatıyla bezeli Yen Ara ’nın prodüktör koltuğunda da Rachid Taha, Tinariwen ve Robert Plant gibi isimlerle çalışmış olan Justin Adams oturuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=h0rRCyBOOVg

Bu albümleri de atlamayın:

Gum – The Underdog
(Spinning Top)

Daniel Avery – Song For Alpha
(Mute, Phantasy Sound)

Hinds – I Don’t Run
(Mom+Pop)