Teftiş: Haftanın albümleri

Dün yayınlanan taptaze albümlerden hazırladığımız Bant Mag. kılavuzu geldi.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Gizem Winter

pjimage (16)

Haftanın öne çıkan üç albümü:

A Hawk and A Hacksaw – Forest Bathing
(Living Music Duplication)
A Hawk and A Hacksaw, tematik albümlerinden biriyle karşımızda. Dinleyicilerini bir orman atmosferiyle baş başa bırakmak isteyen Heather Trost ve Jeremy Barnes’ın farklı yörelerin müzikal geleneklerini yorumladığı grupları A Hawk and a Hacksaw’un yeni albümü  Forest Bathing,  zengin bir konuk yelpazesine sahip. Cüneyt Sepetçi’nin klarnetiyle çeşitli şarkılarda gruba eşlik ettiği albümde Deerhoof gitaristi John Dieterich, Lone Piñon grubundan Noah Martinez, trompetçi Sam Johnson ve Macar enstrümanı cimbalom virtüözü Unger Balász da karşımıza çıkıyor.

A Place to Bury Strangers – Pinned
(Dead Oceans)
Akılda kalıcı şarkılar yazmak hiçbir zaman A Place to Bury Strangers’ın önceliği olmamıştı. Kaos ve karmaşa yaratmayı seven Brooklyn çıkışlı ekibin yeni albümü Pinned, tekinsiz bir post-punk denemesi gibi tınlasa da grubun önceki albümlerinde olduğu gibi prodüksiyon detaylarında farklı ilhamları da barındırıyor. Pinned, baştan sona kirli tınılar ve gürültüyle ateşlenmiş bir yangın yeri.

Mouse on Mars – Dimensional People
(Thrill Jockey)
Andi Toma ve Jan St. Werner’in uzunca bir aranın ardından yeniden Thrill Jockey kataloğuna döndüğü Dimensional People, Mouse on Mars diskografisinin en kendine has albümlerinden biri. Baştan sona tutku ve yenilenmelerle dolu serüvenlerinde 25 yılı geride bırakan ikili, akustik deneyler, kompleks yapılar ve zihin açıcı kompozisyonlarla dolu bir albümle geri döndü. Yirmiyi aşkın iş birliğinin yer aldığı albümde Bon Iver, The National üyeleri Bryce ve Aaron Dessner, Beirut’tan Zach Condon, Lisa Hannigan ve Ensemble Musikfabrik gibi isimler Dimensional People ’a farklı renkler katıyor.

pjimage (17)

Bu albümleri de atlamayın:

Dead Combo – Odeon Hotel
(Rastilho Records)

Rival Consoles – Persona
(Erased Tapes)

Josh T. Pearson – The Straight Hits!
(Mute)