The Doors gitaristi Robby Krieger solo albüm yayınlıyor

The Doors gitaristi Robby Krieger, 10 yıl aradan sonra ilk solo albümünü duyurdu. İsmi The Ritual Begins at Sundown olan albüm 24 Nisan’da yayınlanacak. The Mascot Label Group bünyesinde faaliyetlerini sürdüren The Players Club tarafından yayınlanacak albümdeki şarkıların yazılmasında payı olan isim, Frank Zappa’nın da basçısı olarak tanıdığımız Arthur Barrow. The Ritual Begins at Sundown albümünün çıkış noktası ise Krieger’ın caza duyduğu ilgi.

Efsanevi müzisyen albüme dair yaptığı yaptığı açıklamada cazla olan ilişkisini şöyle anlatmış: “The Doors şarkılarını yazarken, sözden önce müziği hissederdim. Caz müziği hissetmeniz için müzik kulağınız olması gerekiyor. Gençken ben de caz ruhunu uzun bir süre hissedemedim. John’la (Densmore) caz kulüplerine giderdik. Wes Montgomery, Roland Kirk ve Miles Davis gibi caz efsanelerini izleme fırsatımız oldu. En başta müziğin özünü kavrayamamıştım fakat bir süre sonra alıştım ve sevmeye başladım.”

Albümü kaydeden ekip, Krieger ve Barrow’un dışında Frank Zappa’nın grubunda yer almış isimlerden oluşuyor. Los Angeles’da Krieger’in Horse Latitudes stüdyolarında kaydedilmiş olan The Ritual Begins at Sundown, 10 şarkıdan oluşuyor. Bunların dokuzu yeni yazılmış şarkılar; geriye kalan tek şarkı ise Zappa’nın “Chunga’s Revenge”inin bir yorumu.

Albümün ilk teklisi “The Drift” ise geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

The Doors’un hayattaki üyeleri, geçtiğmiz ocak ayında Homeward Bound kapsamında bir hayır konseri vermişti. Krieger ve Densmore’a bu konserde Nirvana’nın basçısı Krist Novoselic de eşlik etmişti

Yazı: Can Özsoy