“The Handmaid's Tale” 4. sezondan merak uyandıran fragman

“Değişim hiçbir zaman kolay gelmez. Bu savaş kendi kendini kazanmayacak.”

(Dikkat spoiler içerir.)

The Handmaid’s Tale’in 4. sezonundan paylaşılan ilk fragmanda, böyle diyor isyanın baş kahramanı June Osborne. Çünkü Aunt Lydia’nın söylediği gibi, o “ıslah olmaz biri”… Margaret Atwood’un aynı adlı romanından uyarlanan distopik serinin geçtiğimiz sezonunda, totaliter Gilead rejimi tarafından el konulan çocukların kurtarılma çabasını izlemiştik. June hedefine ulaştı, çocuklar Kanada’ya ulaşıyor; ancak bu kahramanımız için yeterli değil. “Daha yeni başlıyoruz” derken, Gilead’in tüm hükümet yapısını parçalamaya ve düzeni kesin olarak değiştirmeye kararlı…

Bol ödüllü dizi, pandemi nedeniyle 4. sezon çekimlerine birkaç ay ara vermek zorunda kalmıştı; dolayısıyla izlemek için 2021’i beklememiz gerekecek. Yeni sezon bu sefer 13 değil, 10 bölümden oluşuyor ve başrol oyuncusu Elisabeth Moss’un yönettiği bir bölümü de kapsıyor. Dizinin yürütücü yapımcısı Bruce Miller, “Neler olacağını tahmin etmeye çalışmayın” diyor; “Zaten dizinin güzelliği de bu…”.

Kostümleri kadın haklarının sembolü haline gelen The Handmaid’s Tale, özellikle ABD’deki kürtajı yasaklayan devlet mevzuatlarına karşı yapılan protestolarda, sıkça karşımıza çıkıyor. Kitabın aynı isimli, 1990 yapımı bir film uyarlaması olduğunu da belirtelim. Natasha Richardson, Faye Dunaway, Robert Duvall, Aidan Quinn ve Elizabeth McGovern gibi isimlerin yer aldığı yapımı, Die Blechtrommel (Teneke Trampet) uyarlamasının da yönetmeni Volker Schlöndorff çekmişti.

Yazı: Merdan Çaba Geçer