The Innocents, Hustle ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde senaristliğinin yanı sıra yönetmen kimliğiyle de harikalar yaratan Eskil Vogt’un son filmi De uskyldige / The Innocents, Olivier Assayas’ın 90’lar klasiği aynı adlı filminden uyarladığı Irma Vep, Adam Sandler ile NBA yıldızlarını buluşturan kurgusal basketbol anlatısı Hustle ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

VİZYON
De uskyldige / The Innocents
(10 Haziran)

Nedir: Joachim Trier’in uzun soluklu yaratıcı ortağı olan, The Worst Person in the World’ün senaryosuyla bu sene Oscar adaylığı kazanan Eskil Vogt; yönetmen kimliğiyle de harikalar yaratmaya devam ediyor. Olağanüstü güçlerini keşfederek kendileriyle özdeşleşen masum doğalarını kaybetmeye başlayan bir grup çocuğun tüyler ürpertici öyküsüne sürükleniyoruz De uskyldige’de. Büyüklerin bakmadığı, görmediği anlarda vesile oldukları ürkütücü olaylar, çocukluğun masumiyetini sorgulayan bir beyin fırtınasına evriliyor. Korku-gerilim janrlarında taze bir soluk arayanların kaçırmaması gerekenlerden.

Neye benzer: I. Dünya Savaşı arifesinde tuhaf ve ürkütücü olaylar yaşanan bir Kuzey Almanya köyü ve bu köydeki çocuklar üzerinden faşizmin doğuşunu ele alan Michael Haneke filmi Das weisse Band / The White Ribbon (2009).

Kimler var: Karakteristik yüz hatları ve performansıyla akıllardan çıkmayacak çocuk oyuncu Rakel Lenora Fløttum’a Brynsmo Ramstad, Sam Ashraf ve Mina Yasmin Bremseth Asheim eşlikçi.

PRÖMİYER
Irma Vep
(HBO, 6 Haziran)

Nedir: Kendi filmini uyarlayan yönetmenler kervanına Olivier Assayas da katılıyor ve 90’lar klasiklerinden Irma Vep bu kez Maggie Cheung yerine Alicia Vikander’ı başrole yerleştiren bir mini diziye evriliyor. Hollywood gişe filmlerinde oynamaktan sıkılmış, oyunculuktaki maharetlerini kanıtlama niyetiyle Fransa’daki bir film projesini kabul eden Mira; Les vampires filmini yeniden çekme niyetindeki bir yönetmenin setine adım atıyor. “Kurgu ile gerçek, yapaylık ve özgünlük, sanat ve yaşamın arasında yatan belli belirsiz zemini gözler önüne serecek bir yapım” olarak tanımlanıyor 2022 model Irma Vep.

Neye benzer: Seriye başlamadan önce 1996 yapımı orijinal filmi izlemek, beklentileri şekillendirmek adına gayet faydalı olacaktır.

Kimler var: Alicia Vikander’a geniş mi geniş bir oyuncu kadrosu eşlikçi. Vincent Macaigne, Tom Sturridge, Adria Arjona, Jerrod Carmichael, Carrie Brownstein, Fala Chen, Jeanne Balibar aralarından bazıları… Yapımcı kadrosunda Euphoria‘dan tanıdığımız Sam Levinson’ın yer aldığını, müziklerin de Daft Punk üyesi Thomas Bangalter’e emanet edildiğini ekleyelim.

Hustle
(Netflix, 8 Haziran)

Nedir:  Basketbol ve hayaller ekseninde inşa edilmiş bir dostluk üzerine, NBA kültürüne meraklı olan herkese nostaljik “I LOVE THIS GAME!” sloganını attıracak bir “mucize” filmi… Philadelphia 76ers’ın yetenek avcısı (scout), başkarakter Stanley Sugarman’in hedef belli: Yıldız olma potansiyeli taşıyan, eşine az rastlanır bir genç yeteneği takıma kazandırmak. İspanya’daki bir sokak maçında denk geldiği Bo Cruz’un bu kişi olduğu fikrine saniyeler içinde ikna olduğu vakit, olaylar da gelişmeye başlıyor.

Neye benzer: Akla ilk gelen örneklerden biri, Coach Carter (2005) elbette.

Kimler var: Adam Sandler, Kevin Garnett’li Uncut Gems’in ardından yine NBA dünyasına temas eden bir filmde varlık göstermekte. Belgesel işleriyle bilinen Jeremiah Zagar imzalı Hustle’da Juancho Hernangomez, Anthony Edwards, Kyle Lowry, Trae Young, Kenny Smith, Julius Erving, Brad Stevens gibi NBA’in yıldız simaları da (kimi kendisi kimi kurgu karakterler ile) karşımıza çıkıyor. Müzikler ise Dan Deacon’dan.

Cem Kayıran’ın Hustle üzerine doldurduğu anket hemen burada.

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın
The Janes (HBO, 8 Haziran)

1972 baharında ABD polisi, Chicago’nun güney yakasındaki bir apartman dairesine baskın düzenledi ve kadınlara sağlıklı, güvenli kürtaj erişimi sağlamaya çalışan gizli bir topluluğun üyelerini tutukladı. Kürtajı yasaklayan eyalet yasalarının yanı sıra Katolik Kilisesi’ne ve mafyalaşmış yapılanmalara meydan okuyan; bu esnada kişisel ve profesyonel hayatlarını riske atan Janes topluluğu, tam 11 bin kadının düşük maliyetli veya ücretsiz biçimde kürtaj yaptırmasını sağlamıştı. Mücadelelerine yakından bakan belgesel, Oscar adayı Tia Lessin ve Emmy adayı Emma Pildes’in ortak çalışmasının ürünü.

Stand Out: An LGBTQ+ Celebration (Netflix, 9 Haziran)

ABD kuir komedi dünyasının gelmiş geçmiş en büyük festivaline hoş geldiniz. Meşhur isimler ve yükselen yıldızlar, sunuculuğunu Billy Eichner’ın yaptığı kahkaha dolu bir gecede aynı sahneyi paylaşıyor. Margaret Cho’yu Ani DiFranco, Tig Notaro’yu Sarah Paulson, Sandra Bernhard’ı Lily Tomlin, Wanda Sykes’ı Lena Waithe sahneye davet ediyor. Bu kadarla da bitmedi: Rosie O’Donnell, Bob the Drag Queen, Eddie Izzard, Solomon Georgio, Sam Jay, Patti Harrison, Matteo Lane, Marsha Warfield, Mae Martin, Judy Gold, Joel Kim Booster, Guy Branum, Gina Yashere, Trixie Mattel ve Scott Thompson da komedi performanslarıyla aramızdalar.

Jurassic World Dominion (Vizyon, 10 Haziran)

Serinin tutkunları için bir hayal kırıklığı olan 2015 yapımı Jurassic World çıkışının ardından Colin Trevorrow bir kez daha rejide. Nublar Adası’na yıllar sonra yaptığımız son ziyarette olduğu gibi Chris Pratt ve Bryce Dallas Howard yine görev başında. Kendilerine, adayı ilk kez keşfe çıkanlardan Laura Dern, Sam Neill ve Jeff Goldblum’un eşlik edecek olması; yeni filme dair nostaljik bir heyecan yaratan unsurların başında geliyor. Yaşam bir yolunu bulmaya devam ediyor.

* Peaky Blinders – 6. sezon (Netflix, 10 Haziran)

* Ms. Marvel (Disney+, 8 Haziran)

* Queer as Folk (Peacock, 9 Haziran)

* That’s My Time With David Letterman (Netflix, 7 ve 12 Haziran)

* Skruk / Baby Fever (Netflix, 8 Haziran)

* Evil – 3. sezon (Paramount+, 12 Haziran)

* Dark Winds (AMC, 12 Haziran)

* Trees of Peace (Netflix, 10 Haziran)

* 75. Tony Ödülleri (CBS ve Paramount+, 12 Haziran)

Nanook of the North
Hâlâ izlemediyseniz

* Nanook of the North (MUBI, 11 Haziran)

* Le Promeneur d’oiseau (beIN CONNECT, 6 Haziran)

* Hrútar (MUBI, 8 Haziran)

* Mudbound (BluTV)

* Mon Oncle d’Amérique (MUBI, 6 Haziran)

* Una Mujer Fantástica (MUBI, 9 Haziran)

* Elementary 7. sezon (beIN CONNECT, 7 Haziran)