The Kingdom Exodus, Bones and All ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Timothée Chalamet ve Luca Guadagnino’nun ikinci ortaklığına işaret eden Bones and All, 90’ların kült mertebesindeki Nordik dizisinin yarım asır sonra dönüşü The Kingdom Exodus / Riget Exodus, 75. Cannes Film Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönen Ali Abbasi filmi Holy Spider ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

VİZYON
Bones and All
(25 Kasım)

Nedir: Timothée Chalamet’yi Call Me by Your Name’den sonra tekrar Luca Guadagnino ile buluşturan Bones and All, yönetmenin ilk kez mesken tuttuğu ABD’nin uçsuz bucaksız çorak arazilerine götürüyor bizleri. Toplum sınırları içinde nasıl hayatta kalacağını öğrenmeye çalışan Maren ile Lee arasındaki ilk aşkın hikâyesi merkezde. Ronald Reagan zamanı ABD’sinde geçen anlatı, bir aşk hikâyesi olmasının yanı sıra sevdiği insanlara karşı öldürme ve yeme dürtüsüne sahip Maren’ın, kafasındaki soru işaretlerine cevap bulmak için hiç tanımadığı babasını aradığı tekinsiz bir yolculuk aynı zamanda.

Neye benzer: Filmi prömiyerini yaptığı 79. Venedik Film Festivali’nde izleyen Melikşah Altuntaş, “Terrence Malick’in Badlands’inden Ali Abbasi’nin Border’ına, Oliver Stone imzalı Natural Born Killers’tan François Ozon’un Criminal Lovers’ına kadar sinema tarihinin çok sayıdaki suç ve öze dönüş filmine benzer bir his yarattığını” yazmıştı.

Kimler var: Luca Guadagnino’nun uzun süredir birlikte çalıştığı senarist David Kajganich (Suspiria, A Bigger Splash) yine künyede. Timothée Chalamet ile başrolleri paylaşan Taylor Russell’ın ise performansıyla filmin yıldızı olduğu söyleniyor.

PRÖMİYER
The Kingdom Exodus / Riget Exodus
(MUBI, 27 Kasım)

Nedir: İşyeri kavgaları, Kafkaesk bürokrasi ve hayaletli maceraların tanıdık ritmi… Cehennemin kapıları açıldı; 90’ların kült mertebesindeki televizyon yapımlarından The Kingdom yarım asır sonra dönüş yaptı. Kopenhag’ın önde gelen hastanelerinden Rigshospitalet’te, beyin ve sinir cerrahisi servisinde geçen dizinin yeni sezonunda, hastaneyi kıyametten kurtarmak için çözülmemiş sorulara umutsuzca cevaplar arayan Karen adında bir uyurgezer odakta. The Kingdom, platformun kataloğunda yer alan ilk dizi olması açısından MUBI için yeni bir adım.

Neye benzer: Twin Peaks. İlk iki sezonunun David Lynch klasiğinden esinlenerek hayat bulduğu; bu sezonun ise Twin Peaks: The Return’e cevap niteliğinde tasarlandığı, onun mitolojisini zenginleştirme niyetinde olduğu bilinmekte.

Kimler var: Filmleri kadar adının karıştığı skandallarla da sıkça sinema gündemine konu olan Lars von Trier, kariyerinin en önemli duraklarından birinin dönüşü için tekrar dümende. Orijinal kadroya kimi yeni isimlerin katıldığı, bunlar arasında Lars Mikkelsen ve Alexander Skarsgård gibi tanıdık simaların da yer aldığını ekleyelim.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Holy Spider (Vizyon, 25 Kasım)

Büyük ses getiren bir önceki uzun metrajı Gräns / Border ile anımsanabilecek İran asıllı Danimarkalı yönetmen Ali Abbasi, “patriyarkal temelde kadın düşmanlığını eleştirdiğini” söylediği yeni filminde ilhamını yaşanmış bir hikâyeden almış ve kamerasını doğduğu topraklara çevirmeyi seçmiş. Meşhed şehrindeki seks işçilerini öldürerek toplum ahlakını “temizlediğine” inanan bir seri katilin peşine düşmüş gazeteciyi canlandıran Zar Amir-Ebrahimi’nin, 75. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandığı da unutulmasın.

Willow (Disney+, 30 Kasım)

1988 yapımı aynı isimli filmde sihirbaz baş karakter Willow Ufgood, kötü bir kraliçeye engel olmak isterken, kehanetine konu olan bir bebeği pek de istemeyerek koruma vazifesi taşıyordu. 34 yıl sonra öyküyü kaldığı yerden devralan dizide ise bir grup uyumsuz kahramanın, en çılgın hayallerinin ötesindeki bir dünyada, tehlikeli bir kurtarma görevine katılıp Willow’un ayak izlerini takip edişini izleyeceğiz. Warwick Davis kendisiyle özdeşleşen kahramana yeniden hayat verirken; reji Ron Howard, müzikler James Newton Howard’a emanet edilmiş.

Razzhimaya kulaki / Unclenching the Fists (MUBI, 25 Kasım) 

Kuzey Osetya’daki eski bir maden kasabasında genç bir kadın, hem çatıştığı hem de bir o kadar sevdiği ailesinin boyunduruğundan kurtulmak için mücadele ederken… Baş karakter Ada ve kardeşleri, ıssız bir sanayi şehrinde, aşırı baskıcı babaları ile birlikte yaşamakta. Evlenmek veya abisi ile başka bir şehire taşınmak gibi çıkış yolları ararken, bir yandan da deneyimlediği okul saldırısının izlerini taşıyıp, geçmiş travmalarının etkileriyle yeniden yüzleşiyor Ada. Kira Kovalenko imzalı film, 74. Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde büyük ödüle uzanmıştı.

One Piece Film: Red (Vizyon, 25 Kasım)

Gelmiş geçmiş en popüler manga ve anime serilerinden olan, 20 yıldan uzun süredir beyaz ekran ve beyaz perde yolculuğu devam eden One Piece’in yeni sinema çıkarmasında; Luffy ve Hasır Şapka Korsanları, müzik adası Elegia’ya seyahat ediyor. Dünyanın en iyi sanatçısı olarak bilinen ama daha önce yüzü hiç görülmemiş olan Uta, ilk canlı konserini verip hayranlarına kendini gösterecek. Ne var ki kendisiyle ilgili şok edecek bir gerçek açığa çıkmak üzere. Serinin yaratıcısı Eiichiro Oda yapımcılar arasında, Yu-Gi-Oh ile tanınan Gorô Taniguchi ise yönetmen koltuğunda.

* The Guardians of the Galaxy Holiday Special (Disney+, 25 Kasım)

* Sort Of – 2. sezon (HBO Max, 1 Aralık)

* JoJo’s Bizarre Adventure: Stone Ocean – 5. sezon (Netflix, 1 Aralık)

* We’re Here – 3. sezon (HBO, 25 Kasım)

* Take Your Pills: Xanax (Netflix, 30 Kasım)

* Troll (Netflix, 1 Aralık)

* Dead End: Paranormal Park (Netflix, 1 Aralık)

* Barry – 3. sezon (beIN CONNECT, 25 Kasım)

The Look of Silence
Hâlâ izlemediyseniz

* The Look of Silence (MUBI, 26 Kasım)

* Blue Bayou (beIN CONNECT, 26 Kasım)

* Carnal Knowledge (MUBI, 29 Kasım)

* Saint Laurent (MUBI, 28 Kasım)