Evan Dando'dan yeni bir The Lemonheads şarkısı

Yazı: Melis Tire

Evan Dando önderliğindeki eski dostumuz The Lemonheads, yeni seslerle geri döndü. Grupla aynı ismi taşıyan 2006 tarihli albümden bu yana dinlediğimiz ilk “yeni” The Lemonheads parçasının ismi “Fear of Living” ve Fire Records etiketiyle yayında.

80’lerin sonlarında Boston’da Evan Dando, Ben Deily ve Jesse Peretz tarafından kurulan The Lemonheads, yıllar içinde Evan Dando’nun farklı disiplinlerden müzisyenlerle ortaklıklar kurduğu bir alternatif rock mabedine evrilmişti. Şimdiye dek yolu The Lemonheads kayıtlarından geçmiş isimler arasında Dinosaur Jr.’dan Patrick “Murph” Murphy, 90’ların sıkı gruplarından Godstar’ın esas kişisi Nic Dalton ve bir başka kült Boston grubu Blake Babies’in Juliana Hatfield’i var.

Evan Dando, The Lemonheads’e verdiği uzun molayı2019’da yayımladığı Varshons II isimli cover derlemelesiyle bozmuştu. Yo La Tengo, Nick Cave & The Bad Seeds, The Bevis Frond ve The Jayhawks gibilerinin şarkılarını yorumladığı albümden sonra yeni The Lemonheads besteleri yapmaya başlaması mutluluk verici elbette.

Gelelim “Fear of Living”e. Evan Dando külliyatından aşina olduğumuz retro psikedeli ve pop hissi yine yerli yerinde. Kayıtları São Paulo’da gerçekleşen parça, nakaratında bir sayıklamaya dönüşüyor: “Hayat kısa ve tavizsiz. Ben yalnızca yaşamaktan korkuyorum.” 

Teklinin kapak görseli Evan Dando ellerinden çıkmış sürreel bir tablo. 

Dan Lardner anısına

“Fear of Living” aslında Dando için bir arkadaş mirası. New York çıkışlı lo-fi rock grubu QTY kurucularından, geçtiğimiz haziran ayında hayatını kaybeden Dan Lardner’in bestesiymiş. Hikâyesini bizzat Evan Dando anlatsın.

“Dan’la 2022’de tanıştım, bana ‘Fear Of Living’i gönderdi, ben de bazı riffler falan ekledim, beğendiğini söyledi. Seni özleyeceğim Sevgili Prens, her zaman odadaki en ağırbaşlı kişiydin.”

İkili tanıştıktan sonra birlikte turneler de yapmış. Evan Dando’nun canlı performanslarının bir parçası olan Dan Lardner, geçtiğimiz bahar aylarında gerçekleşen konserleri esnasında Brezilyalı Rock Cabeça dergisine verdiği röportajda, sahnede de birlikte seslendirdikleri “Fear of Living”e dair de bilgiler paylaşmış. Bu ortaklıktan duyduğu heyecanı şu sözlerle özetlemiş: “Şarkı yazarlığıma, onu alıp bir The Lemonheads şarkısına dönüştürecek kadar değer vermesinin benim için ne kadar büyük bir mutluluk olduğunu anlatamam.” Röportajı buradan okuyabilirsiniz. “Fear of Living”den elde edilecek gelir, Lardner’ın ailesine bağışlanacak.

Evan Dando & Dan Lardner (Fotoğraf: Chloe Apple Seldman)