The Marvelous Mrs. Maisel, Compartment No: 6 ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde 74. Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü ile ayrılan Compartment No: 6, yaklaşık iki yıl rötarla yeni sezonu teşrif eden The Marvelous Mrs. Maisel, Coodie & Chike ikilisinin merakla beklenen Kanye West belgeseli Jeen-yuhs ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

VİZYON
Hytti nro 6 / Compartment No: 6
(18 Şubat)

Nedir: 74. Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü ile ayrılan Compartment No: 6, iki yabancının aynı kompartımanı paylaştığı bir tren yolculuğuna ortak ediyor izleyicisini. Tarihi binlerce yıl önceye dayanan petroglifleri görmeye niyetli Finlandiyalı öğrenci Laura ile kompartımanda tanıştığı Rus maden işçisi Ljaho, hiçbir ortak noktaları bulunmayan iki yolcu. Önyargılarını bir kenara bırakıp birbirlerini tanımayı (ve anlamayı) becerebilecekler mi?

Neye benzer: Kimi değerlendirme yazılarında Richard Linklater’ın Before üçlemesi zikrediliyor.

Kimler var: Ses getiren ilk uzun metrajı Hymyilevä mies’den (The Happiest Day in the Life of Olli Maki) anımsanabilecek yönetmen Juho Kuosmanen, başrolleri Seidi Haarla ve Yuriy Borisov’a emanet etmiş.

PRÖMİYER
The Marvelous Mrs. Maisel – 4. sezon
(Amazon Prime, 18 Şubat)

Nedir: Emmylerin favori komedilerinden The Marvelous Mrs. Maisel’ın yaklaşık iki yıl rötarla gelen yeni sezonunda sene 1960, havada değişim kokusu var. Gösterisinde ustalaşmak isteyen Midge kendisine özgürlük sağlayan bir mekân bulmuş durumda. Ancak sanatına bağlılığı ve bu yüzden gitmek zorunda kaldığı yerler, ailesiyle ve etrafındaki dostlarıyla arasında bir uçurum oluşmasına yol açacak.

Neye benzer: Hmmm… Diğer Amy Sherman-Palladino dizilerinin yanı sıra Crazy Ex-Girlfriend ve Hacks.

Kimler var: Kemik kadroyu oluşturan Rachel Brosnahan, Alex Bornstein, Michael Zegen, Tom Shalhoub, Marin Hinkle, Kevin Pollak ve Caroline Aaron seriye kaldıkları yerden devam edecek. İkonik sinemacı John Waters ve This Is Us ile tanınan Milo Ventimiglia’nın da sezon konukları arasında yer aldığı unutulmasın.

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın
Jeen-yuhs: A Kanye Trilogy (Netflix, 16 Şubat)

“Popüler kültürün en tartışmalı isimlerinden birinin kapsamlı bir portresi.” Müzik videoları üzerine kurdukları kariyerleriyle tanınan Coodie & Chike ikilisinin ellerinden çıkan Kanye West belgeseli Jeen-yuhs, tam olarak bu sözlerle tanıtılıyor. Yüzlerce saatlik görüntülerden derlenen, prömiyerini Sundance Film Festivali’nde gerçekleştiren yapım; West’in stüdyoda kendi başına beatler kaydedişi, sahnede on binlerce kişinin karşısında performans sergileyişi, annesinin yasıyla baş etmeye çalışması gibi farklı yelpazeden anlar barındırıyor.

Painting With John – 2. sezon (HBO, 18 Şubat)

İsmiyle, televizyon tarihinin saklı hazinelerinden Fishing with John’a atıfta bulunan belgesel serisinin yeni sezonunda Lurie sarhoş bir pilotla tanışıp onunla uçmanın güvenli olup olmadığı kestirmeye çalışacak, gelişen teknolojinin tiyatro sanatına yansımaları üzerine konferans verecek, Joey Ramone’un ona el salladığı bir anısını paylaşacak ve hayatın neden harika olduğunu anlatmaya çalışırken bisikletli insanları korkutacak. Sinopsiste “kısmen meditatif bir eğitim, kısmen şömine başı sohbeti” deniyor.

State of the Union – 2. sezon (BluTV, 16 Şubat)

Nick Hornby ellerinden çıkma çift terapisine yeniden hoş geldiniz. İlk sezonuyla başrolleri paylaşan Chris O’Dowd ile Rosamund Pike’a Emmy kazandıran State of the Union’da bu kez 60’lı yaşlarının başlarında olan bir çift odakta: Değişen çağa ayak uydurabilen, açık görüşlü Ellen (Patricia Clarkson) ile onun 30 yıldır evli olduğu, daha geleneksel değerlere sahip eşi Scott (Brendan Gleeson). Evlilik danışmanlığı seanslarından önce takıldıkları kafede bakış açılarındaki farklılıklar, geçmişteki ihanetler, cinsel yaşamları ve dahası masaya yatırılacak.

Petite Maman (MUBI, 18 Şubat)

Kısa zamanda modern klasikler arasında yer edinen Portrait of a Lady on Fire’ın ardındaki deha Céline Sciamma, yetişkin dünyasında çocuk olma deneyimine, bu kez hafıza ve hayal gücünün tesirini hissettiren bir öyküyle bakıyor. Annesi ortadan kaybolan ve çok geçmeden annesiyle aynı isimli bir kızla tanışan küçük Nelly’nin gözünden; kayıp, keder, veda, yas gibi mefhumlar işleniyor. Yönetmenle geçtiğimiz sene, film üzerine bir sohbet gerçekleştirmiştik.

The Cuphead Show! (Netflix, 18 Şubat)

1930’lardaki çizgi film estetiğinden ilham alınarak Fleischer Studios tarafından yaratılan ve video oyun âleminde alışılmışın dışında bir atmosfer yaratmayı başaran Cuphead, nihayet animasyon dizisine kavuştu. Fevriliğiyle ün salmış Cuphead ve onun kolayca kandırılabilen kardeşi Mugman’in başlarına gelen talihsizlikleri izleyecek, evrende gördüğümüz kimi karakterleri de daha yakından tanıyacağız. Yaratıcı ekipte oyunu hayata geçiren Chad ve Jared Moldenhaur ikilisinin bulunduğunu ekleyelim.

Severance (Apple TV+, 18 Şubat)

Mükemmel bir iş/yaşam dengesine ulaşmak için ne kadar ileri gidersiniz? Bir ofiste ekip lideri olarak görev alan Mark Scout, gizemli bir iş arkadaşı aracılığıyla, çalıştığı yer ve kendi doğası hakkında çözmesi gereken gizemler olduğunun farkına varır. Oldukça iyi eleştiriler alan Escape at Dannemora’nın ardından yapımcı ve yönetmen kimlikleriyle televizyona yeniden dönen Ben Stiller, yanına Dan Erickson’ı almış; başrolleri Adam Scott, Patricia Arquette ve John Turturro’ya emanet etmiş.

American Utopia (beIN CONNECT, 17 Şubat)

“Başka hiçbir şeye benzemeyen bir deneyim” olarak tanımlanan belgesel, David Byrne ve 11 müzisyen tarafından New York’taki Hudson Theatre’da sahnelenen müzikali, Spike Lee rejisiyle geniş kitlelerle buluşturuyor. Aynı isimli albümdeki şarkıların yanı sıra “Born Under Punches”, “Burning Down The House” ve “Road To Nowhere” gibi Talking Heads klasikleri de American Utopia‘da yer edinmiş.

* The Responder (BluTV, 18 Şubat)

* Space Force – 2. sezon (Netflix, 18 Şubat)

* The King’s Man (Hulu, 18 Şubat)

* Texas Chainsaw Massacre (Netflix, 18 Şubat)

* LOL: Last One Laughing Canada (Amazon Prime, 18 Şubat)

* Dream Raider (HBO Max, 17 Şubat)

* Heart Shot (Netflix, 17 Şubat)

Hâlâ izlemediyseniz

* Wind River (BluTV, 17 Şubat)

* Ahh Güzel İstanbul (MUBI, 14 Şubat)

* Mila (beIN CONNECT, 15 Şubat)

* Sırtlarındaki Hayat (MUBI, 17 Şubat)

* The Man Who Killed Don Quixote (BluTV, 18 Şubat)

* The Lost Honour of Christopher Jefferies (beIN CONNECT, 15 Şubat)

* Blancanieves (MUBI, 19 Şubat)