“The Ren & Stimpy Show” belgeselinden fragman

Asabi ve kırıcı bir chihuahua olan Ren Höek ve şapşal mı şapşal bir kedi olan “Stimpy” Cat, 90’larda çocukluğunu yaşamış olan nesli fazlasıyla etkilemişti. Rugrats , Aaahh!!! Real Monsters ve Hey, Arnold! gibi “güvenli” olarak tanımlayabileceğimiz çizgi dizilere yayın akışında yer veren Nickelodeon’ın en sıra dışı programı şüphesiz ki The Ren & Stimpy Show’du.

Zaman ilerledi, 90’ların çocukları yetişkin oldu ve seri bir kült hâline dönüştü. Nickelodeon’da yayımlanmaya uygun bulunmadığı için sansür yiyen bölümleri de internet ortamında yayıldı. Döneminin en garip çizgi dizisini konu eden ve ismini seride sıklıkla duyduğumuz “mutluluk” şarkısından alan Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story belgeseli, 14 Ağustos’ta dijital platformlarda izlemeye açılacak. Belgesel, ABD’de yayımlandığı dönem izlenme rekorları kıran The Ren & Stimpy Show’un başarı hikâyesiyle olduğu kadar serinin yaratıcısı John Kricfalusi’nin geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan skandallarıyla da ilgileniyor. BuzzFeed’in bir haberiyle gündeme gelen, Kricfalusi’nin Nickelodeon tarafından şovdan uzaklaştırıldıktan sonra 18 yaşının altında bir kızla yaşadığı skandal ilişki ve iş arkadaşlarına karşı benimsediği ayrımcı ve yıkıcı tavırlar; belgeselin çok konuşulacak detayları arasında. 

Kricfalusi’nin kendisine animasyon denemelerini gönderdiğinde henüz 13 yaşında olan bir genç kızla yakından ilgilendiği ve 15 yaşından sonra kendi animasyon şirketine stajyer olarak alarak bir ilişki yaşadığı, olaylardan yaklaşık 25 yıl sonra ortaya çıkmıştı. Temsilcileri bir açıklama yayımlayarak o dönem teşhisi konmamış kimi akıl hastalıklarının ardına sığınmaya çalışmıştı. Stüdyo ortamındaki tavırları sebebiyle Ren & Stimpy âleminden uzaklaştırılmıştı Kricfalusi.

Ron Cicero ve Kimo Easterwood imzalı belgeselde Kricfalusi’nin birlikte çalıştığı birçok sanatçıyla yapılmış röportajlar yer alacak. Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story’den yayımlanan fragman hemen aşağıda.