Neil Gaiman, The Sandman 2. sezon için oyuncu arayışında

Yıllardır yolunu gözlediğimiz The Sandman dizisi, kaynak materyalin hakkı verilmiş bir uyarlamaya kavuştu nihayet. 5 Ağustos’ta yayımlanan ilk sezonla birlikte, dizinin devam sezonlarına ilişkin söylentiler de duyulmaya başlandı elbet.

Henüz Netflix tarafından ikinci sezona dair resmî bir açıklama yok ama platformun da yapımcıların da The Sandman planlarının uzun soluklu olduğu biliniyor.Variety’ye konuşan serinin yaratıcısı ve dizinin de yapımcısı Neil Gaiman, 2. sezonda karşımıza çıkacak diğer Endless kardeşleri için oyuncu arayışına şimdiden başladığını ifade etmiş. 

İlk sezonda Endless ailesinin fertlerinden Dream (Tom Sturridge), Death (Kirby Howell-Baptiste), Desire (Mason Alexander Park) ve Despair (Donna Preston) karakterleri ile tanışmıştık. Serinin sonraki kitaplarında görülen Delirium ve Destruction’ı kimlerin canlandıracağı üzerine beyin fırtınalarına çoktan start vermiş Neil Gaiman. Dizinin yapımcıları ve yaratıcı ortağı Allan Heinberg’e sürekli kimi fikirleri ilettiğini belirten yazar, Variety röportajında şöyle anlatıyor: “Şu aşamada, ne zaman Destruction ya da Delirium olabilecek bir oyuncuyla karşılaşsam ya da biri dikkatimi çekse, Allan’a bir e-mail gidiyor.”

Destruction
Delirium

Neil Gaiman’ın toplamda 75 bölümden oluşan The Sandman külliyatını aynı ekiple ekrana taşımaya niyetli olduğu biliniyor. Ayrıca The Dream Hunters, Endless Nights, Overture gibi The Sandman uzantılarını da spin-off serilere dönüştürme planları da gündemde. Geçmiş röportajlarında Endless Nights arkının orijinal dizide de işlenebileceğini ama diğer anlatıların ayrı seri ya da filmler olarak kurgulanmasının mümkün olduğunu ifade etmişti. 

The Sandman’in aslında baya karmaşık bir uyarlama mazisi var: 90’ların başından beri bir türlü yeşil ışık verilememiş film projesi, DC Comics’in haklarını elinde bulunduran Warner Bros. himayesinde, yıllar içinde birçok ismin elinden geçmiş. Başta Pulp Fiction (1994) yazarlarından Roger Avary, Pirates of the Caribbean yazarları Ted Elliot ve Terry Rossio; sonrasında eklemlenen senaristler Jack Thorne ve Eric Heisserer, hatta 2013’te projeye hem oyuncu hem de yapımcı olarak katılıp 2016’da yaratıcı farklılıklar sebebiyle havlu atmış Joseph Gordon-Lewitt 

Nihayet doğru kişilerin bir araya geldiği, yıldızların hizalandığı bir dizi uyarlaması var önümüzde. Spin-offlar ve remakeler çağında, uçsuz bucaksız The Sandman evreninin de köşe bucak ekrana taşınacak olması kaçınılmaz. Bizim için hava hoş!