“The Sims” cephesinden ırk temsiliyle ilgili olumlu gelişmeler

Tüm zamanların en başarılı video oyun serilerinden The Sims, özellikle LGBTİ+ karakterlerin görünürlüğü konusunda önemli çalışmalarda bulunsa da, ırk ve renk çeşitliliği açısından sınıfta kalmakta. Siyah oyuncular, kendi temsillerini görebilmek için yıllardır mücadele etmekte; hatta geliştirdikleri ek paketlerle çözüm arayışına gitmekte. Zira koyu tenli veya afro saçlı bir Sim yaratmak, piyasaya sürülen son oyunlarla birlikte, daha da güç hâle gelmiş durumda.

Değişime önayak olmak isteyen birçok The Sims sever; Black Lives Matter hareketiyle ilgili sıkça paylaşım yapan EA markasının, hayatı simüle eden bir oyundaki ırk temsiline yeterli önemi vermediğini düşünüyor. Twitter’da dönen #EAListen hashtagiyle onbinlerce imza toplamışlar, topluluğun önde gelen birçok oyuncusunun desteğini de arkalarına alarak gündem yaratmışlar. Bu haklı eleştiriler oyunun yürütücü yapımcısı Lyndsay Pearson’ın da nihayet adım atmasını sağlamış.

Twitter üzerinden paylaştığı bir video aracılığıyla, Pearson şu sözleri söylüyor: “Kapsayıcılık, The Sims franchise’ının özünde yer almaktadır. Başlangıçtan itibaren, size veya tanıdığınız kişilere benzeyen Simler yapmanızı sağlamak için yola çıktık. Şu an anlıyoruz ki, bu sözü gerçek anlamda yerine getirdiğimiz söylenemez.”

Yapımcı ayrıca, sorunu çözmek için ek paket geliştirenlere atıfta bulunarak “Katkılarının The Sims dünyasını daha iyi hâle getirdiğine şüphe yok. Ancak bunların bizi büyütmeye ve gelişmeye devam etmekten de alıkoymadığını biliyoruz.” diyor. Kendisi başlangıç olarak ilk faaliyetlerinin, Sims 4’daki mevcut ten renkleri ile görsel yapılar hakkında olacağını söylüyor ve yeni versiyonun sonbahar aylarında satışa sunulacağını belirtiyor.

Yazı: Merdan Çaba Geçer

Yükleniyor...