The Teachers' Lounge, Curb Your Enthusiasm ve bu hafta başka ne izlesek?

Hazırlayan: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Akademi Ödülleri’nin En İyi Uluslararası Film kategorisinde Almanya’yı temsil edecek İlker Çatak filmi The Teachers’ Lounge, Seinfeld yaratıcılarından Larry David’in 24 yıllık külliyata sahip komedi hiti Curb Your Enthusiasm, korku ustası ikonik yönetmen Dario Argento’nun hayatı ve sinemaya bıraktığı mirasının derinlemesine anlatısı Dario Argento Panico ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Das Lehrerzimmer/ The Teachers’ Lounge (Vizyon, 2 Şubat)

Nedir: İdealleri ile okul sistemi arasında kalan genç öğretmen Carla Nowak (Leonie Benesch) bir yanda sinirli ailelerin, inatçı iş arkadaşlarının ve agresif öğrencilerin odağı olurken, diğer yanda eylemlerinin yıkıcılığıyla yüzleşiyor. Okulu toplumun küçük bir modeli olarak ele alan yapım, üst üste gerçekleşen hırsızlık vakalarını kendi başına çözmeye karar verip öğretmenler odasına gizli kamera yerleştiren ana karakter üzerinden ırkçılık, toplumsal baskı, kara liste kültürü, hakikatin dilemmaları gibi türlü sorgulamayı beraberinde getiriyor anlatısıyla. 

Neye benzer: Tıpkı The Teachers’ Lounge gibi tek mekânda geçen ve bir moteldeki gerilim hikâyesi ile başlayan Sema Kaygusuz romanı Barbarın Kahkahası iyi bir seçenek olabilir.

Kimler var: Filmin yönetmen koltuğunda oturan Türkiye asıllı İlker Çatak, verdiği bir röportajda; öykünün oluşum sürecinde senaryoyu birlikte kaleme aldığı okul arkadaşı Johannes Duncker’le başlarına gelen bir olaydan esinlendiklerinden bahsetmiş.

Olcay Özer’in “İdealizm köşeye sıkışınca: The Teachers’ Lounge” başlıklı değerlendirmesine de bekleriz.

Curb Your Enthusiasm – 12. sezon (HBO Max, 4 Şubat)

Nedir: Larry David’in hem yaratıcı ekipte yer alıp hem de kendisinin kurgusal bir versiyonunu canlandırdığı; oyunculara sahnelerin ana hatlarını verip, sıkça doğaçlama kullanan yapısıyla 2000’den bu yana hâlâ televizyonun en yenilikçi komedilerinden olmayı sürdüren Emmy ödüllü Curb Your Enthusiasm’ın final sezonu.

Neye benzer: BAFTA ödüllü Peep Show, sit-com’un yanı sıra bilhassa İngiliz komedisinden hoşlananlar için doğru adres olabilir.

Kimler var: 12. ve final sezonunda Larry’nin eski eşi Cheryl (Cheryl Hines), Larry’nin menajeri Jeff (Jeff Garlin), Jeff’in sindirici eşi Susie (Susie Essman), Larry’nin oda arkadaşı Leon (J.B. Smoove) ve tabii ki Larry David’in hem dizideki hem de gerçek hayattaki can dostu Richard’ın (Richard Lewis) yer aldığı oyuncu kadrosuna ek, bu sezonun bir diğer yıldız ismi Oscarlı oyuncu Troy Kotsur.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
The Greatest Night In Pop (Netflix, 29 Ocak)

Ocak 1985’te, dönemin müzik efsanelerinden oluşan kadronun Afrika’daki kıtlığa dikkat çekmek için tarihi bir yardım single’ı kaydetmek üzere Los Angeles’ta bir araya gelişinin öyküsü niteliğindeki belgesel, Lionel Richie’nin kilit bir figür olduğu bu büyük girişimin organizasyon sürecini ele alıyor. Bao Nguyen tarafından yönetilen yapım aynı zamanda, bir gecede gerçekleşen We Are the World parçasının kaydı esnasında egolarını bir kenara bırakıp kıymetli bir amaç etrafında birleşen ikonik sanatçıların insani yönlerini, hayranları ile etkileşimlerini ve sergiledikleri hassasiyeti de şeffaf biçimde ortaya koyan bir dokümanter olmasıyla öne çıkıyor.

Bi-gong-sik-jak-jeon / Ransomed (Prime Video, 30 Ocak)

Ödüllü yönetmen Kim Seong-hun’un Tunnel ve Kingdom’da birlikte çalıştığı aktörler Ha Jung-woo ve Ju Ji-hoon ile güçlerini yeniden birleştirdiği film, 1980’lerde Lübnan’da kaçırılan Koreli bir diplomatın gerçek hikayesinden esinlenmiş. Diplomatı kurtarmak için fidye parasını taşımakla görevlendirilen bir diğer diplomat ile kazara bu göreve dâhil olan yerel taksi şoförünün yüksek tempolu öyküsü, bromance aksiyon – komedi türünde bir anlatıya sahip.

Dario Argento Panico (Shudder, 2 Şubat)

Simone Scafidi’nin önderliğinde bir film ekibinin; yazarken kendini otel odalarına kapatmasıyla ünlü İtalyan korku sineması “Giallo”nun kült yönetmeni Dario Argento’yu yeni bir senaryo üzerinde çalışırken izlediği, yazım tarzını ve etkilendiği konuları incelediği belgesel. Giallo filmlerinin ilk üçünde yazar olarak Edgar Wallace’ın oğlu Bryan Edgar Wallace ile birlikte çalışan; filmografisi Suspiria, Deep Red, Inferno gibi şık yapımlarla bezeli yönetmenin hayatı ve kariyerine detaylı bir bakış atıyor. Yapımda kızı, eski eşi, kız kardeşi gibi ona en yakın olanların yanı sıra; Guillermo del Toro, Gaspar Noé, Nicolas Winding Refn, Michele Soavi gibi çalışmalarını her zaman örnek almış çağdaşları da Argento’nun yeni nesil için ne büyük bir ilham kaynağı olduğunu paylaşmak üzere bir arada.

Orion and the Dark (Netflix, 2 Şubat)

Bir çocuk edebiyatı uyarlaması, çocuk sineması gibi görünüp yetişkin yaralarını sarma konusunda da hayli iddialı animasyon. Senaryosu Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Being John Malkovich, I’m Thinking of Ending Things gibi yapımların ardındaki Oscar ödüllü yazar-yapımcı Charlie Kaufman’ın da aralarında olduğu bir ekip tarafından yazılan, Sean Charmatz’ın yönettiği animasyon; akla gelebilecek hemen her şeyden korkan Orion’un (Jacob Tremblay) çekincelerinin en büyüğü olan karanlık ile geliştirdiği ilişkisine odaklanıyor. Kaufman’ın katmanlı hikâye anlatımının bir çocuk animasyonunu nasıl da yücelttiği, Emma Yarlett’in orijinal kitabının hedeflediğinden çok daha geniş konulara değinen şaşırtıcı derecede karmaşık bir anlatı yarattığı, gelen ilk yorumlar arasında.

Halo – 2. Sezon (Paramount+, 8 Şubat)

26. yüzyılda, insanlık ile The Covenant olarak bilinen uzaylı tehdidi arasındaki epik çatışmayı takip eden yapım; tüm zamanların en sevilen video oyunlarından, askeri bilim kurgu Halo’nun küçük ekran uyarlaması. İnsanlığın kaderinin anahtarını elinde tutan gizemli uzaylı yapısı Halo ile olan derin bağını keşfeden Master Chief John-117’ın (Pablo Schreiber) Cortana (Jen Taylor) tarafından benliğine yapılan müdahale ile nihayete eren ilk sezonun ardından yeni sezon, bu durumun Master Chief’in elit Spartalılardan oluşan ekibi, dostları ve kurduğu ilişkiler için ne anlama geldiğinin ve The Covenant ile süregelen çatışmanın üzerine gidiyor.

Hâlâ izlemediyseniz

*A Bloody Lucky Day (1 Şubat – Paramount+)
*Bosco (Peacock, 2 Şubat)
*The Tiger’s Apprentice (Paramount+, 2 Şubat)
*Departing Seniors (Apple TV+, 2 Şubat)
*The Silent Service (Prime Video, 8 Şubat)
*One Day (Netflix, 8 Şubat)