This Is Spinal Tap, 40 yıl sonra yıldızlar eşliğinde dönüyor

Sahte belgesel türünün en nadide örneklerinden biri olan This Is Spinal Tap, tam 40 yılın ardından ikinci filmle geri dönüyor. Bir heavy metal grubunun başına gelen talihsizlikler silsilesini, müzik dünyasının problemlerini, dönemin gruplarına dair klişeleri pek eğlenceli bir dille işleyen kült yapımın devam filmi için çekimler şubat ayında başlayacak. 

Hem müzik hem sinema tarihine unutulmaz replikler kazandıran (“These go to 11” gibi) This Is Spinal Tap’in yönetmeni Rob Reiner, söz konusu ikinci filmle ilgili ilk havadisleri 2022’de vermişti. Spinal Tap grubunun üyeleri David St. Hubbins, Derek Smalls ve Nigel Tufnel’ı canlandıran Michael McKean, Harry Shearer ve Christopher Guest rollerine geri dönecekler. Rob Reiner de belgeselci Martin “Marty” Di Bergi suretinde kamera karşısına geçecek. 2022’de aramızdan ayrılan ve  Mick Shrimpton karakterini canlandıran İngiliz davulcu Ric Parnell’in boşluğunun başka bir oyuncu ile doldurulup doldurulmayacağı da şu an için merak konusu.

Variety’nin haberine göre yeni macera Martin Scorsese’nin The Last Waltz’una öykünen bir üsluba sahip olacak. Üstüne üstlük Elton John, Paul McCartney ve Garth Brooks da This Is Spinal Tap’in geri dönüşü için kamera karşısına geçecek isimlerden birkaçı. Daha fazla detayı birinci ağızdan dinlemek isteyenler, Rob Reiner’ın konuk olduğu RHLSTP with Richard Herring podcast’inin son bölümünü dinleyebilir.

Film için açıklanan ilk vizyon tarihi 19 Mart 2024 olsa da Hollywood grevlerinin neticesinde bu planlar rötar yaptı. Şubat 2024’te başlayacak çekimlerin ardından yeni bir vizyon tarihi belirlenecek.

This Is Spinal Tap bir mokümanter olmasına rağmen, filmin takip ettiği hayali grup Spinal Tap kurmaca evreninden çıkıp sahnelere taşınmış; 90’lı yılların başında Avrupa’da ve ABD’de çeşitli konserler vermişti. Ayrıca This Is Spinal Tap (1984), Break Like the Wind (1992) ve Back from the Dead (2009) adlı üç stüdyo albümü de yayımladılar.

Rob Reiner son olarak, 1960’lardan bu yana ABD’nin en başarılı komedyenlerinden biri olmasının yanı sıra sinema alanında da pek çok işte karşımıza çıkan Albert Brooks’un yaşamını belgeleyen Defending My Life: Albert Brooks adlı belgesele imza atmıştı. HBO prodüksiyonu olan yapımda Chris Rock, Sarah Silverman, Larry David, David Letterman gibi komedyenlerle yapılmış röportajlar da yer almakta. Belgesele dair Utkan Çınar’ın kaleme aldığı değerlendirmeyi buradan okuyabilirsiniz.