Three Mile Island nükleer felaketine dair bir belgesel serisi

Netflix önümüzdeki ay, ABD’nin en büyük nükleer felaketini inceleyen dört bölümlük bir belgesel serisi yayımlamaya hazırlanıyor. Meltdown: Three Mile Island, 28 Mart 1979’da Pensilvanya’daki Three Mile Island nükleer santralinde gerçekleşen felaketin ardındakileri, baş mühendis ve muhbir Richard Parks’ın anlattıkları aracılığıyla ekrana taşıyacak. 

Parks’ın yanı sıra olaydan etkilenen yerel topluluğun da görüşlerine başvurarak nükleer erimenin yol açtığı kaza etrafında dönen tartışmalar ve bıraktığı kalıcı izleri ortaya dökecek yapım, sıra dışı şeyler yapma cesaretine sahip sıradan insanların hikâyesini aktaracak.

Julia Roberts’lı Erin Brockovich’in yapımcıları ve 2013 yapımı Open Hearts ile En İyi Kısa Belgesel Oscar’ına aday olan yönetmen Kief Davidson’ı bir araya getiren belgesel dizisi dramatik canlandırmalar, arşiv görüntüleri, daha önce hiç görülmemiş videolar ve derinlemesine röportajları materyal ediniyor. 

meltdown: three mile island

“Ya bize yalan söylüyorlar ya da ne yaptıklarını bilmiyorlar.” diyen yapımın yönetmeni ise şunları söylüyor: “Meltdown’dan alınan derslerin 1979 olaylarının çok ötesinde yankılandığına inanıyorum. Neredeyse radyoaktif yıkımımıza yol açan kurumsal açgözlülüğün karmaşık ağını ortaya çıkarırken bile tarihin akışını değiştiren küçük cesaret eylemleri buluyoruz. Mevcut iklim ve enerji kriziyle yüzleşirken Three Mile Island felaketinden ders almamız gerekiyor.”

Meltdown: Three Mile Island, 4 Mayıs’tan itibaren Netflix kataloğunda izlenebilecek. Fragman ise hemen burada.