Yalnızca teslim tarihiyle boğuşanları ağırlayan bir kafe

Tokyo’da bir kafe, erteleme ustalarının ve zamanında yetişmesi gereken yazılarla başı beladaki son dakikacıların hizmetinde. İsmi “Metin Yazma Kafesi” olarak çevrilebilecek Manuscript Writing Café’nin kuruluş amacı, yalnızca teslim tarihi çok yakın olan işlerini bitirmeye çalışanlara alan yaratmak.

İşletme sahibi Takuya Kawai’ye göre kafenin misyonu, yazılarını yetiştirebilmeleri adına ziyaretçilere gerekli odak ve motivasyonu sağlamak. Bu nedenle içeride harcanan zaman kadar ücret ödenen bu kafede kahve ve su dışında bir şey servis edilmiyor, hiçbir ânın boşa geçmesine de izin verilmiyor. Ayrıca yazı yazmak dışında bir amaç için kafeyi ziyaret etmek, bir başka kuralla imkânsız kılınıyor: Giriş yapan tüm ziyaretçilerden, kendilerine verilen küçük kartlara kafede ne kadar süre kalmayı planladıklarını ve bu sürede kaç kelime hedeflediklerini yazması isteniyor.

Daha da ilginci ise ziyaretçiler kendilerine hedef belirlerken belli aralıklarla kafe çalışanları tarafından denetlenmeye de izin vermiş oluyor, yani hedeflerine ulaşıp ulaşmadıkları saat başı kontrol ediliyor. Bu sistemin işleyişi, yine kafeye giriş sırasında yapılan bir seçimle belirleniyor: Katı bir şekilde denetlenmek istediklerini söyleyen ziyaretçileri çalışanlar daha agresif ve sert bir tutumla işlerini bitirmeye motive ederken, diğer opsiyonu seçenler daha ılımlı bir tutumla karşılaşıyor.

Öte yandan, motive etme doğrultusunda alınan kararların ilginç bir noktaya ulaştığını söylemek mümkün. Nasıl hayata geçirildiği şüpheli son kural, ziyaretçilerin hedeflerine ulaşana kadar kafeyi terk etmelerine izin verilmiyor oluşu. Bu kurala göre resepsiyonda belirttiği hedefi tutturamamış bir ziyaretçinin kafeyi terk etmesinin tek olanağı kapanış saatinin gelmesi. 

Teslim tarihinin stresi altında girildiğinde çıkılması mümkün olmayan bu kafe, motive olmak adına ne kadar cezbedici, kestirmek güç. Yine de görünen o ki farklı yaş ve meslek gruplarından ziyaretçiler bu işleyişten rahatsız değil. Öyle ki Takuya Kawai kafenin nisan ayı içinde açılacak bir başka şubesini müjdelemiş. Bu karar biraz da kafenin bir kayıt stüdyosuyla aynı binayı paylaşıyor olmasından geliyor; stüdyonun açık olduğu günlerde kafeye ayrılan alan kullanılamadığından ziyaretçileri her gün ağırlamak mümkün olmuyormuş. İkinci şube ise bu problemi çözecek gibi görünüyor.

Kafenin şimdilerde sosyal medyada epey tartışılan konseptine daha detaylı bir bakış için bu videoya da başvurulabilir.

Yazı: Eylül Başkaya