Tuba Ünsal, “Masallardan Geriye Kalan”da Asya isimli non-binary karakteri canlandıracak

Tuba Ünsal, Masallardan Geriye Kalan’da canlandıracağı rolü Instagram hesabından yaptığı, “Sizi Asya ile tanıştırayım. Non-binary yani kendini kadın veya erkek olarak tanımlamayan, tüm cinsiyet kavramını reddeden bir karakter. ‘Kadın sevmeyeceksin, erkek sevmeyeceksin, insan seveceksin’ diyor…” paylaşımıyla duyurdu ve bu rolün oyunculuk dünyasında çok özel bir yerde durduğunu söyledi.

Mustafa Uğur Yağcıoğlu’nun senaryosunu yazıp yönettiği film, bir üniversitede doçent olan Evren ile yüksek lisans öğrencisi Hece’nin aşkını konu ediyor. 14 Şubat’ta vizyona girecek filmin başrollerini Tuba Ünsal’la birlikte Özgür Çevik ve İlayda Akdoğan paylaşıyor.

Heteroseksist medyadan non-binary görünürlüğüne rahatsızlık çok geçmeden yüzünü gösterdi. Haberle ilgili “Şaşırtacak!”, “‘Cinsiyetsiz’ bir kadını canlandıracak!” gibi başlıklar atılırken Yeni Akit, “Masallardan Geriye Kalan adlı filmde rezalet konu! Tuba Ünsal böyle itiraf etti” diyerek doğrudan hedef gösterdi. Kriminalize etme çabasıyla devam eden haberde, “Küresel odakların cinsiyetsizliği yaygınlaştırmaya çalıştığı günümüzde, Türkiye’ye yönelik operasyonlar da devam ediyor. Sosyal medyayı aktif kullanan kirli eller, Türkiye’de dizi ve sinema filmleriyle eşcinselliği yayma girişimine başladı” yazıldı.

Karakterin nasıl oluşturulduğu izleyince görülecek olsa da kuşkusuz ki heteroseksizmin baskısı altında Asya karakteri, ayrımcılığa, nefrete, görünmezliğe karşı “varız, buradayız” diyen önemli bir adım.