Tufan Baltalar ve her şeyin ortasında kalan “biz”

Yeni Tufan Baltalar sergisi Pilot Galeri’de açıldı. Son üç yıl içinde ürettiği resim, heykel ve yerleştirmeleri bir araya getirdiği sergiye “Kayıt Dışı” adını koymuş Tufan Baltalar ve “Öznel hayatlarımızın büyük harfle yazılan ‘Tarih’in dışında kalmasının” onu bu isme yönelttiğini söylüyor.

Tufan Baltalar’ın işleri, koşullar ve toplumsal sistemler tarafından çekiştirilir ve biçimlendirilirken kendine dair olanı araştırma ve görmeyle ilgileniyor. Doğayı içine kaçılan bir yer değil de bir parçası olunan bir yer olarak tanırken, işlerini de doğadan parçalarla birlikte umudu tercüme eden, zor şartlara karşı direnmenin resimleri olarak tanımlıyor. Sergideki işlerde de görüldüğü üzere son dönem çalışmalarının odağında kimi zaman sert kimi zaman tam arzu edilen şekilde esen ama her daim değişimin habercisi olan “rüzgâr” var.

Tufan Baltalar -“Kayıt Dışı” sergisi 1 Ocak’a kadar Pilot Galeri’de gezilebiliyor. Kendisine yeni sergisini 3 soruda anlattırdık.

Bu sergiyi “Kayıt Dışı” olarak çerçevelemenin arkasındaki temel motivasyon?

Yakın tarihe tanıklık ediyorken ve günümüz koşullarının tüm etkileri tarafından biçimlendiriliyorken öznel hayatlarımızın büyük harfle yazılan ‘Tarih’in dışında kalması beni bu isme yöneltti. Kaydı tutulmayan, ‘Kayıt Dışı’ olan bizleriz, bizlerin kişisel ve değerli hayatları.

Bu sergi olarak karşımıza çıkan son 3 yıl içindeki çalışmalarının senin üzerindeki dönüştürücü etkilerine dair bir deneyim ya da paylaşım?

Sergiyi oluşturan parçalar koşulların her türlü etkilerine açık olduğumuz ve bu koşullar tarafından biçimlendiğimiz fikrine vurgu yapıyor ve zor şartlarda ayakta kalabilme direncine odaklanıyor. Bu etkiler altındaki insanın hisleri üzerinden konuşmaya çalışıyor. Yani her şeyin ortasındaki “biz”den yola çıkıyor. Hissettiklerimi ve düşündüklerimi sanat yoluyla nesneleştirmem hem kendimi ifade etmeme olanak tanıdı hem de üçüncü kişilerle işler aracılığı ile kuracağım etkileşime fırsat verdi.

İnsanların senin ve /ve ya işlerin hakkında bilmesini istediğin bir şey?

İşlerim ile hepimizi ilgilendirdiğini düşündüğüm hislenim ve düşünceleri aktardığımı düşünüyorum. Böylece işlerim aracılığıyla tuttuğum kayıt naçizane bir insan örneğine işaret edebiliyor.