Türkiye'den çağdaş fotoğraf kitapları, ay sonuna dek Sırbistan ve İtalya’daki sergileri gezecek

Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından gerçekleşen sayısız atölye ve buluşmanın ardından ortaya çıkan birçok çağdaş fotoğraf kitabı, bu ay İstanbul’un yanı sıra Macerata ve Belgrad’daki fuar ve sergilerin konuğu olacak.

Ana görsel: Beril Gür

İstanbul’da özellikle geçtiğimiz birkaç yılda artan çağdaş fotoğraf atölyeleri ve sergileri sayesinde, sayısız genç fotoğrafçı ve sanatçı kendini ifade edebileceği çalışmaları sunma şansını yakaladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (FUAM) aktif bir şekilde organize ettiği sergiler, etkinlikler ve atölyeler sonrasında ortaya çıkan çeşitli kitaplar, nisan ayı boyunca yalnız İstanbul’da değil Avrupa’da da görülebilecek.

Dummy factory Furkan Temir_Tumor

Furkan Temir – Tumor

Fotoğraf sanatçısı Volkan Kızıltunç’un küratörlüğünü yaptığı Maket Fabrikası ve Türkiye’den Fotoğraf Kitapların Bir Çehresi sergileri, 21 Nisan’a dek Belgrad’daki Svetozar Markoviç Bibliotek Galerisi’nde ziyarete açık olacak. Maket Fabrikası sergisinde aralarında Aslı Narin, Beril Gür, Ege Kanar, Yusuf Murat Şen, Özgür Atlagan, Serkan Taycan ve Zeynep Kayan’ın yer aldığı fotoğraf ve video alanında çalışan Türkiye’den 32 sanatçı bulunuyor.  Türkiye’den Çağdaş Fotoğraf Kitapların Bir Çehresi sergisinde ise sınırlı sayıda bir seçki görülebilecek. 

Antonello Tolve ve Tuna Uysal’ın küratörlüğünü yaptığı FUAM Fotoğraf Kitabı Koleksiyonu Sergisi de yarın İtalya’nın Macerata şehrinde bulunan GABA.MC Galleria dell Accademia di Belle Arti galerisinde ziyarete açılıyor. Bu sergi kapsamında FUAM atölyelerinde üretilmiş ve sergi için sınırlı sayıda yeniden basılan 40 kitap izleyiciyi bekliyor.