Ukrayna’dan bir seçim hikayesi

Henüz seçim öncesi / sonrasının etkisinden çıkamamış bünyelere şaka gibi bir haberimiz var. Ukrayna’da seçimler öncesi adaylıkları açıklamak için son gün olan cumartesi bir süpriz yaşandı: Darth Vader devlet başkanlığına aday!

Ukrainian Internet Party tarafından seçimlere aday gösterilen Darth Vader için gerekli tüm belgeler hazırlandı ve 2.5 Milyon Grivna’lık adaylık bedeli de ödendi. 2 Şubat’ta Viktor Yanukoviç’i görevinden azlederek geçici olarak devlet başkanlığına getirilen Aleksandr Turçinov’un 25 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerde rakiplerinin sayısı Darth Vader’la birlikte 13’e çıkmış oldu.

Ukrayna’daki Özgürlük Meydanı isimli meydanda geçtiğimiz aylarda gerçekleşen protestolarda da görülen Darth Vader kostümlü protestocu –artık bir başkan adayı- ve Stormtrooper’lardan oluşan ekibi bir süredir sokaklarda halka adaylıklarıyla ilgili bilgi içeren kağıtlar dağıtıyor.

Merkezi Seçim Komitesi’nin de doğruladığı adaylığın ardından internette Darth Vader’ın seçilmesi durumunda gerçekleşebilecek senaryolar konuşulmaya başlandı. Ne de olsa şu sıralar Rusya’yla ilişkileri epey gergin olan Ukrayna’nın Putin’e karşı kozunun Darth Vader olma ihtimali epey üzerinde durluması gereken bir şey! Ukrayna halkının Darth Vader’ın düşmanlar ve ayaklanmalar konusundaki deneyimine güvenip güvenmeyeceği de 25 Mayıs’taki seçimlerde ortaya çıkacak.