Umut aşılayan sesleriyle: No Land

Jam Session’ın dördüncü hafta etkinlikleri devam ediyor. Azeri, İranlı, Kürt ve Türk müzisyenlerden oluşan No Land, Pusulası Kaybolmuş isimli ikinci albümünü geçtiğimiz şubat ayında yayınlayan No Land, bu akşam (22 Mart Cuma) Jam Session kapsamında KargART sahnesinde olacak.

jam session no land

İsmini farklı coğrafya ve kültürlerden gelen üyelerinden alan No Land (ülkesiz)’in temelleri, Sahand Lesani, Mehmet Akif Ersoy ve Kamil Hajiyev’in 2012 yılında yollarının kesişmesiyle atıldı. 2013 yılında Çağatay Vural, Can Kalyoncu, Hazal Akkerman, Yağız Nevzat İpek ve Oğuzcan Bilgin’in katılımıyla orkestra formuna ulaşan No Land, canlı performanslarıyla ismini bağımsız müzik sahnesinde hızla duyurdu.

Çok kültürlü olduğu kadar geniş bir ses skalasını da kapsamına alan No Land’in ilk albümü Aramızda 2012 yılında yayınlandı. Türkçe ve Azerice şarkılardan oluşan albümdeki şarkıların sözlerinin büyük kısmı Vugar Hasani tarafından yazıldı. Albümde bestesi No Land’e ait olmayan tek parça, Azeri müzisyen Azer Cırttan Memmedov’un “Niye Bele Uzundur Bu Yollar” şarkısına yapılan cover. Çoğunluğu grubun ilk oluşma sürecinde yazılmış parçalardan oluşan Aramızda’nın ardından dağıldığını duyuran No Land, iki yıllık bir aranın ardından geri döndü.

Lansmanı geçtiğimiz ay yapılan ikinci No Land albümü Pusulası Kaybolmuş, sesler ve dillerin ötesinde bir anlatı benimsiyor ve umut dolu bir dinleti sunuyor. Dinleyicinin kafasında sorular sorduran, kendine dönüp baktıran bir hikâyecilik ve titizlikle işlenmiş usta işi şarkı yazarlığını beraberinde getiren Pusulası Kaybolmuş, yılın ilk çeyreğinde yerli sahneden gelmiş en özel albümlerden biri.

theirishspirit #jamsession