Unutulmaz Stanley Kubrick sahnelerinin peşinde bir sergi

The Design Museum Londra, 26 Nisan’da özel bir Stanley Kubrick sergisi için kapılarını açtı. Sergi, eylül ayına dek devam edecek.

2019, Stanley Kubrick’in ölümünün 20. yıl dönümüne işaret ediyor. Bu yıl 38. İstanbul Film Festivali’nde de bu sebeple “Başyapıt Fabrikası” isimli özel bir bölüm programlanmıştı. Stanley Kubrick: The Exhibition daefsane yönetmenin klasik filmlerinden ikonik sahnelerin hazırlık aşamalarını kapsamlı bir şekilde irdeliyor. Kubrick’in kişisel koleksiyonundan toplamda 700 obje, fotoğraf, video, film, röportaj kaydı ve mektuptan oluşan sergi, The Shining, Eyes Wide Shut, A Clockwork Orange, Full Metal Jacket, Barry Lyndon ve 2001: A Space Odyssey filmlerinin setlerinden kimi dekor, kostüm ve eşyaları da kapsıyor. Yolu önümüzdeki aylarda Londra’ya düşecek olanlar varsa, bu heyecan verici sergide Full Metal Jacket filminde kullanılan “Born-to-Kill” kaskını ya da A Clockwork Orange filmi için tasarlanmış kostümleri görebilecek.

15 Eylül’e dek devam edecek ve Taschen sponsorluğunda hazırlanan sergi hakkında detaylı bilgiler için buraya tıklayabilir, aşağıdan da Kubrick’in yapımcısı Jan Harlan’ın anlatımıyla serginin detaylarını dinleyebilirsiniz.