İç huzur, ölümsüzler için de önemli: Vampire Therapist

Yazı: Zeynep Saçar

Herkes terapiden fayda sağlayabilir. 3000 yaşındaki vampirler bile! Antik Yunan’dan Rönesans İtalya’sına kaç devir görmüş; ölümsüz ama duygusal açıdan “yaralı” vampirler, Vampire Therapist oyununda terapi koltuğuna oturacak. Bu ilk oyununda, merak uyandıran kara mizahla karşılayacak bizleri Little Bat Games. Oyun, haziran ayında Steam üzerinden yayımlanacak.

Vampire Therapist’in baş karakteri Sam, eski bir kovboy. 100 yılın ardından cinayet ve kargaşa dolu günlerinden kaçıyor; hayatın kan ve deriden çok daha fazlası olduğunu keşfetmeye başlıyor. Bu bataklıktan kurtulmaya çalışan Sam, kendisine terapinin inceliklerini öğretmek isteyen 3000 yaşındaki Avrupalı vampir Andromachos ile karşılaşıyor. Eski bir savaşçı ve suikastçı olan Andromachos, kendisini “ölümsüzler” için terapist olmaya adamış. Sam ile birlikte “kendisinden nefret eden vampirler, agorafobik sosyal medya bağımlıları, doğaüstü narsistler ve asırlık kapitalist sistemlerin kurbanları” gibi birçok danışana yardım etmek için iş birliği yapıyorlar. Oyunun ilk fragmanı hemen aşağıda.

Ölümsüzlükle yüzleşmeye ve başa çıkmaya çalışan karakterleriyle Vampire Therapist, lisanslı terapistlerin desteğiyle oluşturulmuş. Oyun, terapiyle ilgili olumlu bir mesaj vermek amacıyla kurgulanmış: “Vampire Therapist, insanlığın her zaman terapiden faydalanabileceği inancından doğdu. Karanlık ancak rahat bir deneyim sunarak terapinin gizemini ortadan kaldırmayı ve kaç yaşında olursa olsun herkese nasıl yardımcı olabileceğini göstermeyi umuyoruz.” diyor Little Bat Games yöneticisi Cyrus Nemati.

“Bilişsel davranışçı terapi” tekniklerinden faydalanan oyun için geliştiriciler; savaş, istismar, cinsel zorbalık, aşırılık gibi hassas ve tetikleyici potansiyeli olan konuları tarihsel bir bağlamda ele aldıklarını söylüyor. Cyrus Nemati, aynı zamanda oyundaki karakterleri seslendirmiş. Karakter tasarımı Sibylle Hell’e ait oyunun; What We Do in the Shadows, Mel Brooks’ın korku eserleri, Monty Python ve Horrible Histories benzeri bir atmosfer sunacağını tahmin edebiliriz. Karanlık Avrupa gotikliği ile içsel keşifleri harmanlayan oyunda, farkındalık meditasyonu ve karşılıklı rızaya dayalı “ısırma” gibi mini oyunlar da yer alıyor.