Venedik Film Festivali’nin sanal gerçeklik bölümü yeniden İstanbul’da

Pedro Almodóvar, Jane Campion, Paolo Sorrentino gibi auteurlerin ter dökeceği 78. Venedik Film Festivali’ne fiziksel olarak katılamıyoruz belki ama festival kapsamında sanal gerçeklik (VR) projelerinin yarışacağı Venice VR Expanded Uydu Programı’nın yolu bir kez daha İstanbul’dan geçiyor. 1-19 Eylül’de ziyaret edilebilecek program, 360 derecelik görsel-işitsel bir deneyim içerisinde, hikâye anlatımındaki yeni olanakların keşfedilmesine imkan sağlayacak.

Etkinlik, sanal gerçekliği sanatsal ve yaratıcı bir mecra olarak yeni nesillere tanıtmak amacıyla kurulan Euromersive Turkey’nin çatısı altında; Virgile Film ve Raptor Dance Studios koordinatörlüğünde düzenleniyor. Sinema, dans ve video oyunu dünyalarından beslenen, yaratıcı ve sanatsal değeri olan 40’a yakın proje ödül için yarışacak. Aralarında VR endüstrisinin en iyi örnekleri ve Biennale College programından belli başlı çalışmalar da var.

Passo.com.tr üzerinden satın alınabilecek biletler ile festival içeriğine 1 saatlik erişim sağlanacak. Katılımcılar; orijinal dillerinde olan, bir kısmı İngilizce altyazı ile sunulan projeler içerisinden deneyimlemek istediklerini seçebilecek. Kullanılan tüm ekipmanlar, her kullanım arasında UV ve dezenfektanlarla dezenfekte edilecek.

Salon İKSV ve Kolektif House’un mekan partnerlerliğinde düzenlenecek Venice VR Expanded’in programına tek tıkla ulaşılabilir.