Paul Schrader’ın Altın Aslan için yarışacak “The Card Counter”ına ilk bakış

78. Venedik Film Festivali’nin göz kamaştıran programında yer alan Oscar Isaac’li Paul Schrader filmi The Card Counter’dan ilk fragman yayında. Meraklısı için hemen burada.

Martin Scorsese ortaklıkları ve ilgi çekici suç filmleriyle bezeli filmografisinin ilk Oscar adaylığını 2017’de, First Reformed’la kazanan Paul Schrader’ın bir sonraki projesinin Nine Men From Now isimli western olması bekleniyordu. Öne aldığı The Card Counter ile  78. Venedik Film Festivali’nin Ana Yarışma seçkisinde yer alan Schrader; Jane Campion’dan The Power Of The Dog, Paolo Sorrentino’dan The Hand Of God, Pedro Almodovar’dan Parallel Mothers ve daha pek çoğuyla Altın Aslan için yarışacak.

Schrader’ın yazıp yönettiği filmin başrolünü Oscar Isaac üstleniyor. Isaac, Martin Scorsese’nin de yapımcıları arasında bulunduğu filmde eski bir asker ve kumarbaz olan William Tell’e hayat veriyor. Willem Dafoe, Tiffany Haddish ve Tye Sheridan, kadronun diğer dikkat çekici isimleri.

Tek isteği kumar oynayıp günlerini bir kumarhaneden diğerine uzanacak şekilde geçirmek isteyen Tell’in kapısını, ortak çıkarları olduğuna inanan Cirk (Tye Sheridan) çalıyor. Kendisi intikam peşinde ve Tell’i de ortak etmeye oldukça istekli. Bu kesişmenin ardından olaylar gelişiyor.

Paul Schrader ve Martin Scorsese yeniden bir arada

Schrader ve Scorsese ikilisi Raging Bull, Taxi Driver, The Last Temptation of Christ gibi ortaklıklarıyla sinema tarihine unutulmaz işler bıraktı. En son 1999’da Bringing Out the Dead‘de birlikte çalışan ikilinin yeniden bir araya gelmesiyle filme dair merak daha da artmış durumda. First Reformed’un görüntü yönetmeni Alexander Dynan ve kurgucusu Benjamin Rodriguez Jr. da The Card Counter’da yerini almış.

Isaac’in festivalde boy gösterecek diğer işleri arasında Jessica Chastain’le birlikte kamera karşısına geçtiği HBO mini dizisi Scenes From A Marriage ve ağzımız sulanarak beklediğimiz Dune var. 

Yazı: Açelya Eren