Villeneuve - Dune ilişkisi derinleşiyor: "Dune: The Sisterhood"

Son dönemde Arrival ve Blade Runner 2049 gibi bilimkurgu filmlerle adından sık sık söz ettiren Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve’ün 2020’de vizyona girmesi beklenen Dune uyarlaması türün hayranlarını son dönemde en heyecanlandıran projelerden biri. Frank Herbert’in ‘uyarlanamaz’ diye bahsedilen ve daha önce David Lynch’in 1984 çıkışlı, karışık eleştiriler alan filmi haricinde beyazperdede izleme şansını yakalayamadığımız Dune romanının, Villeneuve’ün ellerinde neye dönüşeceği pek çoğu tarafından merakla bekleniyor. Ancak filmin Stellan Skarsgård, Timothée Chalamet, Charlotte Rampling, Jason Momoa ve Javier Badem gibi isimleri barındıran kadrosunun beklentileri hayli yükselttiği de su götürmez bir gerçek.

Bilimkurgu sevenler 20 Kasım 2010 olarak duyurulan vizyon tarihini iple çeke dursun, Dune cephesinden bu heyecanı katlayan haberler de gelmeye devam ediyor. Bu haberlerden sonuncusu ise prodüksiyonu gene kitabın haklarını elinde tutan Legendary Television tarafından üstlenilen, WarnerMedia’nın ismi ve lansman tarihi henüz bilinmeyen streaming platformu için sipariş edilen Dune: The Sisterhood isimli dizi oldu.

Dizinin isminden de anlaşıldığı gibi bu seri Dune evrenindeki Bene Gesserit isimli kadim kadın topluluğunun hikâyesine odaklanacak. Kendi zihin ve vücutları üzerinde mutlak hâkimiyet için eğitilen üyelerden oluşan ve bu kabiliyetlerini insanlığı kendi iradelerine ve gizemli planlarına göre yönlendirmek için kullanan bu topluluğa odaklanacak serinin ilk bölümünün yönetmen koltuğunda gene Villeneuve’ün oturacağı da şu ana kadar açıklanan az miktardaki bilgiler arasında. Villeneuve’ün film uyarlamasında Bene Gesserit üyeleri olan Lady Jessica ve Reverend Mother Mohiam’ı canlandıracak olan Rebecca Ferguson ve Charlotte Rampling’in dizide de yer alıp almayacağı veya film ile serinin evrenlerinin ne ölçüde kesişeceği ise en çok merak edilen konulardan bazıları.