Hey! Douglas ve konuklarıyla Erkin Koray anısına

Yazı: Eylül Ege

Türkçe sözlü hip hop’ın efsane gruplarından Mode XL’in yarısı VEYasin, Türkiye’nin geniş müzik tarihinden şarkı ve türküleri karakteristik prodüksiyonlarıyla canlandırdığı solo projesi Hey! Douglas çatısı altında, 7-8 Ekim’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ organizasyonuyla Festival Park Kadıköy’e yerleşecek Vintage Festival’a özel bir konser hazırlamakta.

Dünyaları aşan, zamanı aşındıran şarkılarıyla Türkiye sahnesinin en özgün figürlerinden biri olarak yakın zamanda veda ettiğimiz Erkin Koray’ın anısına; müzisyenin üretim yaklaşımına, çalışma biçimine ve sesine sadık kaldığı bir performans kurgulamış Hey! Douglas. 8 Ekim akşamı, konuklarıyla birlikte sahnede olacak. 

Hey! Douglas’a eşlik edecek isimlerden biri, zamanında Erkin Koray’la plak kaydetmiş ve müziği için bas gitar çalmış Kurtalan Ekspres üyesi Ahmet Güvenç. Gecede; Koray’ı yakından takip eden ve gitar tekniğine hayranlık duyan, onunla psikedelik sularda buluşan bir müzisyen olarak BaBa ZuLa’nın Murat Ertel’i, hafızalarda kalan “Anma Arkadaş” yorumuna Hey! Douglas’la birlikte “Akrebin Gözleri”ni de ekleyecek Ogün Sanlısoy ve Erkin Koray şarkılarına yapacağı özgün dokunuşlarla heyecan uyandıran Deniz Tekin de dinlenebilecek.

“Erkin Koray Anısına” konserinin provaları esnasında Hey! Douglas’ın stüdyosunu ziyaret eden aşağıdaki videoda Hey! Douglas ve Ahmet Güvenç, projeye dair merak edilenleri anlatıyor:

Kaybın ardından farklı kişilerden “Erkin Koray’a dair” anılar topladığımız dosyamıza Hey! Douglas şu sözlerle katkı vermişti: “Erkin Koray, Anadolu coğrafyasında yeraltı müziğinin kurucu babasıdır. Zamanın ötesinde müzikler yapmıştır. Araştırmacıdır ve değişim taraftarıdır. Farklı kültürlerin bakış açılarını sentezleyerek müziğine yansıtabilme konusunda öncüdür ve ustadır. Onun müzikal kariyeri bizler için öğreticidir, hayat hikâyesi ise zaman kazandırıcıdır. Farklı disiplinleri bir araya getirerek ve teknolojiyi iyi kullanarak eserler üretebilmesi, Hey! Douglas’ı yaratma sürecinde bana ilham vermiştir, yol gösterici olmuştur. Kendisine minnettarız.” Erkin Koray’ı bir de Murat Ertel, Gaye Su Akyol, Mark Gergis, Ebru Yıldız, Barkın Engin, Ben Chasny, Kalben ve dahasının paylaştığı hikâyelerle anmak için buraya göz atabilirsiniz.