Wong Kar-wai nihayet geri dönüyor!

Yedinci sanata birçok klasik kazandıran ve 2013 yapımı Yi dai zong shi’den (The Grandmaster) bu yana sinema dünyasından uzak olan Wong Kar-wai -nihayet- geri dönüyor! Pilot bölümünü çektiği Blossoms Shanghai isimli dizinin yayımlanan ilk fragmanında Şangay’ın sokaklarını, pazarlarını, lüks otellerinin odalarını arşınlıyoruz. Yönetmenin kendine has estetiğinden izler bulmak mümkün. Sinematografi, Wo hu cang long’un (Crouching Tiger, Hidden Dragon) Oscar ödüllü görüntü yönetmeni Peter Pau’ya emanet edilmiş. 60 saniyelik tanıtımı izlemek için bir tık yeterli.

30 bölüm olacağı söylenen dizinin 2022’de ekranlara gelmesi planlanıyor.

Bir üçlemenin final ayağı

Wong Kar-wai’nin bir süredir yazar Jin Yucheng’in kaleminden çıkan Blossoms romanının uyarlaması üzerinde çalıştığını biliyorduk. Blossoms Shanghai ile başlayıp olası bir sinema filmiyle final yapacak proje büyük beklentiler yaratmıştı; zira Wong Kar-wai uyarlama için “In the Mood for Love ve 2046’in başlattığı üçlemenin final ayağı olarak yorumlanabilir” açıklamasında bulunmuştu.

Çinli aktör Hu Ge’nin canlandırdığı Bay Bao karakteri; sıfırdan zengin olan, esrarengiz bir milyoner olarak tanımlanıyor. Öykünün arka planında 90’ların Şangay’ında gerçekleşen ekonomik dönüşüm yer alırken, karakterin hayatında yer edinmiş dört kadın aracılığıyla macera, onur, aşk ve masumiyet gibi kavramlar ele alınacakmış.

Diziyi heyecanla bekleyenler, yönetmenin filmlerini restore edilmiş versiyonlarıyla yeniden  sunan The Criterion Collection box seti “The World of Wong Kar-wai” ile gözleri bayram ettirebilirler. Sette çeşitli filmlerin kurgu masasında çıkarılmış görüntülerin bir araya getirildiği One-Tenth of a Millimeter Apart isimli kısa bir belgesel de bulunuyor.