Yaklaşan Foals albümüne dair ipuçları

İki bölümden oluşan, 2019 tarihli son albümü Everything Not Saved Will Be Lost ile listelerde 1 numaraya yerleşen ve En İyi Grup kategorisinde BRIT Ödülü’ne uzanan İngiliz grup Foals, 2022’de yayımlayacağı yeni albümünün ilk tadımlığı olan “Wake Me Up”ı bu ayın başında dinlemeye açtı. Chic-vari gitar partisyonları ve aksak ritimlerin örgüsü olan parça, grubun köklerinden gelen yankılarla taze ilhamlarını harmanlıyor. 


“Wake Me Up”, Solist Yannis Philippakis’in; “kendini karantinanın baskısından ve geçen yılın kasvetinden kurtaran” sözleriyle, “bizim bir dans veya disko kaydı versiyonumuz” olarak tanımladığı setin geri kalanından ne bekleyebileceğimizin bir göstergesi.

Yannis şarkıyla ilgili şöyle söylemiş: “Grubun farklı ses paletleriyle deneyler yaptığı bir yolculuk bu. Bu kez ritmin, groove’un ve gitarların mimari olarak birbirine kenetlendiği ilk fikre (Foals’un çıkış albümü olan Antidotes’u kast ediyor.) geri dönme arzusu vardı. Müziğin fizikselliğine dokunmak istedik. Ve bunun iyi hissettirmesini istedik.” Parçanın klibi de, rengârenk bir koleksiyonun yolda olduğuna dair birtakım sinyaller veriyor.

Yannis’in sözlerle ilgili düşünceleri ise şöyle: “Wake Me Up” ile kendinizi daha iyi, pastoral bir duruma taşımak hakkında bir şarkı yazmak istedim. Sanırım hepimizde, son on sekiz ayın sürreel ama çok etkileyici hissettiren; tuhaf, ateşli bir rüya gibi olduğu duygusu var. Bence hepimiz, çeşitli noktalarda başka bir yerde uyanabilmeyi diledik.”

Florence + The Machine ve Cage The Elephant gibileriyle yaptığı çalışmalarla anımsayabileceğiniz, birden fazla Grammy adaylığı bulunan prodüktör John Hill tarafından kaydedilen şarkının miksinde ise Post Malone, Kanye West ve Rihanna ile çalışan, on Grammy sahibi Manny Marroquin’in parmağı var. 

Yeni albüm ne zaman, nerede, kimlerle kaydedildi?

Yoldaki albümün bir kısmı, Foals üyeleri Yannis, Jimmy ve Jack’in sabahın erken saatlerinden, karanlık Güney Londra’yı sarana kadar Peckham’daki küçücük, havasız prova odasında gerçekleştirdikleri yazma seanslarının bir çıktısı. İngiltere’nin zaten kasvetli olan ve COVID kısıtlamaları ile her zamankinden daha da basık hissettiren kış günlerinde doğan koleksiyon, Foals’un yaratıcı sürecine, grup üyelerinin iç dünyaları kadar çevrelerinde olup bitenlerin yansımalarının da yön verdiğini kanıtlıyor.

Ekonomi çalışmalarına ve yaklaşan iklim felaketini hafifletme çabalarına odaklanmak için eylülde, dostane bir şekilde gruptan ayrıldığını açıklayan keyboardist Edwin Congreave olmadan yazılan, kaydedilen ve yayımlanan ilk materyal olacak yeni albümde; daha önce Kae Tempest, Tame Impala, Fountains D.C, black midi, Squid gibi heyecan verici müzisyen ve gruplarla çalışan prodüktör Dan Carey’nin de kredisi bulunmakta.