Yeni Alex Garland filmi ve oyuncu Jessie Buckley’nin yaklaşan diğer projeleri

I’m Thinking of Ending Things’deki performansıyla çok konuşulan Jessie Buckley ve Bond filmlerinden MI6 çalışanı Bill Tanner olarak tanıdığımız Rory Kinnear, Alex Garland’in yazıp yöneteceği yeni filmi Men’in oyuncu kadrosunda. 

Buckley, filmde eski eşinin ölümünden sonra İngiltere kırsalında yalnız başına tatile giden bir kadına hayat verecek. Garland’ın filmlerinde bu “kaçış / terk ediş” temasını ele alış şekline alışkın olduğumuzdan, bunun sıradan bir tatil ve yolculuk olmayacağını tahmin edebiliriz.

Bir süredir ABD’de takılan Garland, geçtiğimiz haftalarda Empire dergisinde yayımlanan röportajında düşük bütçeli bir korku filmi yazıp yöneteceğini ve öykünün ülkesi İngiltere’de geçeceğini açıklamıştı. Oyuncu kadrosuna da bağlı olarak, çekimler ilkbahar veya yaz aylarında başlayabilirmiş. 

Alex Garland’in bir başarısı da izleyiciyi yer yer rahatsız eden bilim kurgu filmleri çekmek: Domhnall Gleeson ve Oscar Isaac’li Ex Machina, yapay zekâyı konu alan psikolojik bir gerilim filmiydi. Annihilation’da gizemli ve rahatsız edici bir bölgede karantinaya alınmış bir grup kâşifin hikâyesini izlemiştik. Yönetmenlik kariyerinden önce, 28 Days Later ve Never Let Me Go gibi distopik filmler için senaryolar yazan Garland, 2020’de Nick Offerman’ın başrol oynadığı mini dizi Devs’le gündemdeydi. 

Yaklaşan Jessie Buckley filmleri

2020’de Charlie Kaufman iş birliğinin yanı sıra Fargo’nun dördüncü sezonunda canlandırdığı Oraetta Mayflower karakteriyle de övgüler toplayan Jessie Buckley’nin yakın gelecekte izlenebilecek diğer projelerine de bir bakalım.

The Lost Daughter

Elena Ferrante’nin aynı isimli romanından uyarlanacak filmi büyük merakla beklemekteyiz. Yaz tatiline çıkan bir kadının geçmişiyle hesaplaşmasını konu edecek film, Maggie Gyllenhaal’un da ilk yönetmenlik denemesi. Oyuncukadrosu da parmak ısırtıyor: Buckley’le birlikte Olivia Colman, Peter Sarsgaard, Dakota Johnson ve Paul Mescal.

Romeo & Juliet

National Theatre ve PBS ortaklığıyla çekilecek müzikal Romeo & Juliet uyarlamasının yönetmeni Simon Godwin. Başrolde Buckley’e Josh O’Connor eşlik ediyor ve film günümüz İtalya’sında geçiyor.

Cottontail

Kısa film ve belgesel çalışmalarıyla tanınan Patrick Dickinson’ın ellerinden çıkacak Cottontail, kaybettiği partnerinin son dileğini gerçekleştirmek üzere Japonya’dan İngiltere’ye gelen bir karakter etrafında şekillenecek.

Yazı: Bahriye Şevval Gülteki

Yükleniyor...