Yeni Arcade Fire albümü yolda

Kanadalı grup Arcade Fire’ın solisti Win Butler, geçtiğimiz haftalarda yaptığı yeni şarkılara dair ilk ipuçlarını kişisel Instagram hesabından hikâye olarak paylaşmıştı. Bu paylaşımları kaçırmayan hayranları arasında grubun yeni albüm hazırlığında olduğu söylentileri dolaşmaya başladı. 

Advertisement

Win Butler’ın bu söylentileri doğrulaması dinleyicilerini heyecanlandırdı. Müzisyen, 2019 şubatında paylaştığımız haberde de şarkı yazmakla meşgul olduğu için 2019 NBA All-Star etkinliklerine katılamadığını ifade etmişti. Anlayacağınız Butler ve diğer grup üyeleri yeni albüm için uzun süredir çalışmakta.

Butler, hem kendi hesabından hem de grubun resmi Instagram sayfasından yapılan paylaşımlarla hislerini şöyle açıkladı: “Şu an 40. doğum günümün arifesindeyim ve bu nedenle de 2010 yılına, 30 yaşına girdiğim bir önceki büyük doğum günüme dair hatıralar canlandı. O zamanlar The Suburbs albümünün son dokunuşlarını yapıyorduk. Albüm tamamlama süreci çok yoğun ve bunaltıcı bir süreçtir. Biz de muhteşem grup arkadaşlarımla zorlu bir iş yapıyorduk. İlham ve azim doluydum. 10 yıl sonra yine aynı hislerle dolu olduğum için mutluyum.”

Grup arkadaşı ve aynı zamanda eşi olan Régine Chassagne ile birlikte bir süredir şarkı yazmaya yoğunlaştıklarını belirten Butler, COVID-19 salgını patlak verdiğinde grubun birkaç aydır stüdyoda oluğunu da ifade etti. Salgından önce de şimdiki gündemle ilişkilenebilecek birçok söz ve müzik yazdıklarını söyleyen Butler, küresel anlamda yaşadıklarımızın bir yansıması olan “Age of Anxiety” (Anksiyete Çağı) isimli bir şarkıları olduğunu da ekledi. 

Butler, içinde bulunduğumuz sıra dışı koşulların neden olacağı değişimin sonucunda ortaya çıkacaklar hakkında umudunu koruyor. Müziğin yerinin asla doldurulmayacağını düşünen Kanadalı müzisyen, bu dönemde müziğin ruhlarımıza daha da yakınlaşacağını hissettiğini söylüyor. Ne diyelim, umarız Butler haklı çıkar!

Yazı: Can Özsoy