Yeni Ryan Murphy işi “Monster: The Jeffrey Dahmer Story” ve 2020’de gerçek hikâyelerden uyarlanan başka yapımlar

Ratched, Hollywood ve The Politician’ın aralarında bulunduğu Netflix dizileri koleksiyonuna bir yenisini eklemeye hazırlanan Ryan Murphy’nin, seri katil Jeffrey Dahmer üzerine olacak yeni projesine yeşil ışık geldi. Prodüksiyon çalışmalarına ocak ayında başlanması planlanan dizi, 1970’lerden 1990’lara 17 erkeği öldüren, onlara tecavüz eden ve bir kısmını yiyen Jeffrey Dahmer’in; “temiz, iyi görünümlü beyaz bir adam” olarak beyaz ayrıcalığından nasıl yararlandığını ve 1990’da tutuklanana kadar, işlediği dehşet verici suçları nasıl hafifleştirilmiş cezalarla atlattığını gösterecek. 

Bir seri katili konu etmesi dışında, ırkçılık ve beyaz ayrıcalığı üzerine de anlatacakları çok olan dizinin yapım ekibinde; ırkçılık karşıtı organizasyon Color of Change‘den Rashad Johnson da denetleyici yapımcı olarak yer alıyor. Birçok Murphy projesi gibi Ian Brennan’ın kaleminden çıkacak Monster: The Jeffrey Dahmer Story’de, Murphy ile FX dizisi Pose‘da beraber çalışan Janet Mock’un yazıp yöneteceği bölümler de olacak.

Mindhunter ve House of Cards’ın çeşitli bölümlerini çekmiş Carl Franklin’in yöneteceği dizinin oyuncu kadrosunda The Shape of Water’dan Richard Jenkins’in yer alacağı kesinleşmiş olsa da Jeffrey Dahmer’i ve Dahmer hikâyesinde oldukça önemli bir karakter olan komşu Glenda Cleveland’ı kimlerin canlandıracağı henüz açıklanmadı. 

Geçmişte Dahmer, The Secret Life of Jeffrey Dahmer, Serious Serial Killers ve My Friend Dahmer gibi yapımlarda canlandırılan seri katilin hikâyesinin, yeni Netflix dizisinde kurbanlarının bakış açılarından aktarılması planlanıyor.

2020 yapımı diğer “gerçek hikâye” uyarlamalarına da bir bakalım:

Lost Girls

Ödüllü araştırmacı gazeteci Robert Kolker’ın 2013’te yayımladığı Lost Girls: An Unsolved American Mystery kitabından uyarlanan film, 2010’da Long Island’da genç kadın seks işçilerini hedef alan, çözülmemiş seri cinayetleri inceliyor. Amy Ryan’ın, polisin davayla ilgili ihmâlini fark ettikten sonra kayıp kızına ne olduğu öğrenmek için savaşan anne Mari Gilbert’i canlandırdığı Lost Girls, 2020 başlarında Netflix’te yayımlandı.

The Trial of the Chicago 7 

Aaron Sorkin imzalı The Trial of the Chicago 7, 1968’de Chicago’da Demokratik Parti Ulusal Kongresi sırasında gerçekleşen, Vietnam savaşı karşıtı barış protestolarını teşvik etmekle suçlanan 7 eylemcinin yargılandığı meşhur duruşmayı konu ediyor. Oyuncu kadrosunda Sacha Baron Cohen, Eddie Redmayne, Jeremy Strong, Joseph Gordon-Levitt ve Yahya Abdul-Mateen II yer aldığı film 16 Ekim’de Netflix’te prömiyerini yapacak.

The Glorias 

Amerikalı gazeteci, feminist ve kadın hakları savunucusu Gloria Steinem’ın hayatını 4 farklı dönemiyle ele alan The Glorias, bu 4 dönemi Julianne Moore, Alicia Vikander, Lulu Wilson ve Ryan Kiera Armstrong’ın performanslarıyla ekrana getiriyor. Julie Taymorr’un yönettiği film, 30 Eylül’de Amazon Prime’da yayımlanmıştı. Filmle ilgili detaylara, daha önce paylaştığımız yazıdan ulaşabilirsiniz.

Who Killed Malcolm X?

7 Şubat’ta yayımlanan Who Killed Malcom X?, Malcolm X suikastini 30 yıldan fazladır araştıran tarihçi ve tur rehberi Abdur-Rahman Muhammed’in çalışmalarını konu ediyor. Yayımlanan 6 bölümlük ilk sezon Netflix’te.

Mrs. America 

15 Nisan’da Hulu’da prömiyerini yapan Mrs. America; feminizmin yükselişi ve ABD’deki Eşit Haklar Tasarısı’nın hazırlanış sürecini konu ederken, Gloria Steinem ve Betty Friedan gibi feminist aktivistlerin savundukları değerlere karşı duran muhafazakâr aktivist Phyllis Schlafly’nin perspektifi üzerinde duruyor. Mrs. America’nın merkezindeki Schlafly’ın hikâyesinin detaylı bir incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: İpek Temizkan