Yeni Taika Waititi filminde oyuncu değişikliği

Taika Waititi yeni filmi Next Goal Wins için hazırlıkları sürdürürken, filmin oyuncu kadrosunda bir son dakika değişikliğine gidildi. Armie Hammer’ın ekipten çıkarılmasının ardından, rolü Will Arnett’a (Arrested Development, BoJack Horseman, Lego Batman Movie) teslim edildi. 

Geçtiğimiz aylarda, adını Effie olarak açıklayan bir kadın; 2016’da, 20 yaşındayken Facebook üzerinden tanıştığı Hammer’ın çeşitli manipülasyon yöntemleri kullanarak kendisine tecavüz ettiğini duyurmuştu. Başka kadınların da Hammer’ın cinsel istismarlarına maruz kaldığının ortaya çıkması ve hukuki sürecin başlamasının ardından, oyuncunun sektörden silinişini görmek şaşırtıcı olmayan bir gelişme elbet.

Kendisi her ne kadar iddiaları reddetse de Los Angeles Polis Departmanı konu hakkında soruşturma başlatmış;  skandalın ardından Hammer, Jennifer Lopezli romantik komedi Shotgun Wedding ve The Godfather’ın kamera arkasına odaklanacak The Offer mini dizisi de dâhil olmak üzere kimi projelerden kovulmuştu. Yaklaşmakta olan Broadway prodüksiyonu The Minutes kadrosundan da çıkarılan Hammer’ın rol aldığı son yapım, şubatta vizyona girecek Agatha Christie uyarlaması Death on the Nile olacak gibi görünüyor.

Bu oyuncu değişikliği sonrası kadroya giriş yapan Will Arnett, Hammer’ın sahneleri için ek çekimlere katıldı. Next Goal Wins, Hollandalı teknik direktör Thomas Rongen’ın gerçek hikâyesini anlatan aynı adlı belgeselin uyarlaması. Rongen, sürekli mağlup olan Amerikan Samoa Milli Futbol takımını kazanan bir ekibe dönüştürmek gibi neredeyse imkânsız bir görevi üstlenmişti. Filmde Will Arnett’a başroldeki Michael Fassbender’ın yanı sıra Elizabeth Moss, David Fane, Deulah Koale, Oscar Kightley ve Lehi Falepapalangi eşlik edecek.

Next Goal Wins
Taika Waititi’nin yeni projeleri

Kamera önünde de en az kamera arkasında olduğu kadar meşgul olan Taika Waititi, What We Do in the Shadows ve Reservation Dogs üzerine devam eden çalışmalarına ek olarak yakın geçmişte Free Guy, The Suicide Squad ve The Mandalorian‘da rol almıştı. 

Iain Morris ile birlikte Next Goal Wins‘in senaristliğini de üstlenen Waititi, geçtiğimiz yıl çizgi roman The Incal‘ın uzun metraj uyarlamasını yöneteceği açıklamıştı. The Incal’ın senaryosunu ise uzun süreli iş birlikçisi Jermaine Clement’ın da yer aldığı bir senarist kadrosuyla yazacak. “Şimdiye kadar yaptığım en çılgın film” dediği yeni Thor filmi Love And Thunder’ın da Temmuz 2022’de vizyona girmesini planlıyor Waititi. Kalabalık takviminde ayrıca Akira, Tower of Terror, Time Bandits ve We’re Wolves var.

Yazı: Yiğitcan Genç