Yıllar sonra yeryüzüne çıkacak trilyonlarca ağustos böceği ve diğerleri #dünyadönüyor

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

17 yıllık uykularından sonra trilyonlarca ağustos böceği yeryüzüne çıkmaya hazırlanıyor

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca ABD’nin doğu sahili ve orta batısında yeraltından ağustos böcekleri çıkacak ve ağaçlara tırmanıp şarkı söyleyecekleri bir çiftleşme ritüeline katılacaklar. Yaklaşık 1 ay sürecek bu ritüelde ağustos böceği seslerinin 100 desibeli geçeceği tahmin ediliyor.

Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nden entomolojist Dr. Jessica Ware’in söylediğine göre bu bir ay içerisinde trilyonlarca ağustos böceği insanların bahçelerinde şarkı söyleyecek, birbirlerine seslenecek ve eşlerini arayacak.

ABD’de düzinelerce farklı ağustos böceği ailesi bulunuyor ve bu böcekler, yeraltından beraber çıkıp çıkmamalarına göre sınıflandırılıyorlar. Aile X, bu ağustos böceği ailelerinin en büyüğü ve her 17 yılda bir kurulmuş saat gibi yeraltından çıkıyorlar. Ancak ağustos böcekleri yeryüzüne çıktıklarında zaman onlara karşı işliyor olacak. Nitekim eşlerini bularak yumurtalarını bırakmak için yalnızca 3-4 haftaları var.

Dr. Ware, bu böceklerin insanlara zararlı olmadığını söylüyor ancak insanların çevreye verdikleri zararlar, tabii ki bu ağustos böceği türünü de etkilemiş. İklim değişikliği nedeniyle  böcekler yeraltından 1 ay kadar daha erken çıkmaya başlamışlar. Yaşam döngülerindeki bu kaymanın, onların toprağın altında kalarak gelişecekleri süreyi etkilemesinden endişe ediliyor.

Eindhoven’da oturuma açılan 3D yazıcıyla yapılmış ilk ev 

Hollandalı çift Elize Lutz and Harrie Dekkers geçtiğimiz hafta tamamen 3D yazıcıyla inşa edilmiş evlerinin dijital anahtarını teslim aldılar. Eindhoven’daki evlerinin kilidi, telefonlarına yükledikleri bir uygulamayla açılıyor.

70’lerindeki çift emekli olup Eindhoven’daki bu eve taşınmadan önce Amsterdam’da yaşıyor ve burada bir dükkân işletiyordu. Lutz ve Dekkers iki odalı bir bungalov şeklindeki evlerini çok güzel bulduklarını, onu bir sığınağa benzettiklerini, bu yüzden kendilerini burada güvende hissettiklerini söylüyor.

Bir kayadan ilham alınarak tasarlanan evin, geleneksel yöntemlerle inşasının çok pahalı olacağı, bu nedenle 3D yazıcının tercih edildiğinden bahsediliyor. Bu ev, Saint-Goben Weber Beamix firmasının, Eindhoven’da 3D yazıcıyla inşa etmeyi planladığı 5 evden biri.  

Bundan önce başka ülkelerde de kısmi olarak 3D yazıcıyla evler yapılmıştı ancak Eindhoven’daki bu ev, dünyanın geri kalanındaki rakiplerinden ilk defa yaşamaya açılan ve ilk defa kiraya verilen ev olmasıyla ayrılıyor. Ayrıca evin taşıyıcı duvarları da tamamen 3D yazıcının başlığı kullanılarak yapılmış.

3D baskı yöntemi, çimentonun dökülmesinde büyük bir robotik kolun kullanılmasını gerektiriyor. Bu kola bağlı başlıktan özel bir formülü olan çimentonun kat kat birbirini üzerine eklenmesiyle de duvarlar ortaya çıkıyor. Robotik kola bağlı bu başlığın belirli bir süreden sonra değiştirilmesi gerektiğinden; duvarlarda çimentonun dökülmesinin durdurulduğu ve başlığın değiştirildiği yerler, ink-jet yazıcılarda olduğu gibi gözle görülebiliyor.

3D yazıcıların kullanıldığı bu inşaat yöntemi hem daha ucuz olması hem de kullanılan çimento miktarını azaltması yoluyla yeşil bir alternatif teşkil etmesi nedeniyle tercih ediliyor.  Eindhoven’daki evin baskısı, inşaat sırasında insan gücü kullanılmadığı için 120 saat sürmüş. 

Fransız Nintendo koleksiyonerinin son numarası: İlk Nintendo ofisinin replikası

Nintendo fanları sevgilerini diğer fanlara göre daha yoğun yaşıyorlar genelde. Fransa’da yaşayan Nintendo koleksiyoneri Fabrice Heiling’in Nintendo sevgisi ise bu hayranların bile arasından sıyrıldı.

Heiling bir noktada bütün koleksiyoncuların çözmek zorunda kaldığı bir durumla, koleksiyon ürünlerini koyacak yerinin kalmaması sorunuyla karşı karşıya kaldı. Heiling sıradan bir çözüm olarak evine basit bir eklenti yaptırmak yerine daha önce hiç yapılmamış bir şeyi denedi: Nintendo’nun 19. yüzyıldan kalma ilk ofisinin replikasını, arka bahçesine inşa etti.

İnşa ederken Heiling’in elinde kopya edebileceği bir referans yoktu çünkü Nintendo’nun bahsi geçen Kyoto’daki ofisi 2004’te yıkılmış ve yerine otopark yapılmıştı. Bu nedenle Heiling replikayı planlarken, geriye kalan objelerden, fotoğraflardan ve ofisin bulunduğu lokasyonun ölçülerinden faydalanmış. Heiling’in replikası, zeminde kullanılan tahtalardan, yapının iskeletinde bulunan malzemelere kadar Kyoto ofisinin birebir aynısı. Heiling, ofisin önüne koymak için Japonya’dan bir yangın söndürme aleti bile getirtmiş. İnşaatı tamamlanan bina şu an Heiling’in ve Nintendo’nun oyun üretmeye başlamadan önce satışa sunduğu kartları bile içeren geniş koleksiyonunu barındırıyor.

Belçika’da 22 bin silah eritilerek geri dönüştürüldü

Belçika’da yetkililer bu hafta polis tarafından toplanan 22 bin silahı eriterek imha etti. Bu imha sonucunda 60 ton geri dönüştürülmüş çelik elde edildi. Silahlar, Belçika güvenlik güçlerinin ArcelorMittal çelik firmasıyla anlaşması sonucu Gent’teki bir santralde yok edildi. Bu işlem 3 gün sürdü.

Doğu Flaman Bölgesi’nin valisi Carina van Cauter’ın söylediğine göre silahlardan yarısı Belçika’nın çeşitli yerlerinden toplanmış. Bu silahlar genel olarak, silahlarını birilerinden miras alan ve artık elinde tutmak istemeyen kişilerden elde edilmiş. Silahların diğer yarısı da polislerin artık kullanmadığı eski modellermiş.

Van Cauter 22 bin silahın imha edilmiş olmasından memnun. “Bu silahların artık dolaşımda olmaması, vatandaşlarımızın güvenliğini artıracaktır” diyor.

Yazı: Aslı Cangöz

Yükleniyor...