Tayfun Pirselimoğlu filmleri İstanbul Modern Sinema’da

Hazırlayan: Eylül Ege

İstanbul Modern Sinema, her sene güncel Türkiye sinemasında özgün yaklaşımlarıyla öne çıkan yönetmenleri konuk ettiği Yönetmenlerle Buluşma serisinin sekizincisinde, Tayfun Pirselimoğlu’nu ağırlıyor. 14 – 21 Mart’ta gerçekleşecek program kapsamında, yönetmenin -bol ödüllü son uzun metrajı Kerr ve 2002’de çektiği, henüz hiçbir yerde gösterilmemiş kısası Sükût Altındır’ın da dâhil olduğu- 20 yılı aşkın sinema serüveninden yedi uzun, iki kısa film gösterilecek.  

Farklı kuşaklardan yönetmenlerin sinemalarına ve onların bileşenlerine daha yakından bakmakla ilgilenen Yönetmenlerle Buluşma haftasında gösterimlere, Pirselimoğlu’nun filmlerinde yer alan Nazan Kesal, Ercan Kesal, Tansu Biçer, Ruhi Su, Nalan Kuruçim gibi oyuncular ile yönetmenin tüm filmlerinde çalışmış sanat yönetmeni Natali Yeres ve yapımcıları da katılarak kendi deneyimlerini paylaşacak. 15 Mart Cuma ise Tayfun Pirselimoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Takvim ve programa dair detaylar hemen aşağıda:


UZUN METRAJLAR

Kerr, 2021
Türkiye, Yunanistan, Fransa
Oyuncular: Erdem Şenocak, Jale Arıkan, Rıza Akın

Can, uzun bir süre sonra babasının cenazesi için eski evine dönerek beklenmedik bir cinayete tanık olur. Olayın ardından kasabadan ayrılamaz ve kendisini tuhaf ve tekinsiz bir girdabın içinde bulur. İtham edildiği bilinmeyen bir suçla yüzleştikçe dehşete kapılır. Üstelik, tüm ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Pirselimoğlu’nun kendi romanından uyarlanan bu film, Kafkaesk bir anlatımla karanlık ve absürt bir polisiyeye dönüşür. Pirselimoğlu’nun tüm filmlerinde birlikte çalıştığı sanat yönetmeni Natali Yeres’in burada da yarattığı arafta kalmış ve zamansız kasaba, yine Türkiye’nin bir alegorisini sunar. Film 95. Akademi Ödülleri “En İyi Uluslararası Film” kategorisinde Türkiye’den aday gösterilmişti.

Yol Kenarı, 2017
Türkiye, Yunanistan, Fransa
Oyuncular: Tansu Biçer, Nalan Kuruçim, Ercan Kesal

İsimsiz bir sahil kasabasının sakinleri, nereden geldiği anlaşılamayan sürekli bir uğultu ve denizin açıklarında demirlemiş, günlerdir bekleyen bir gemi… Bunlara eşlik eden esrarengiz ölümler ve gizemli doğa olayları… Tüm olup bitenden tedirgin kasabalılara karşılık, oraya çalışmak için geldiğini söyleyen ve alametlerden pek etkilenmişe benzemeyen, kendi hâlinde bir adam… Tek derdi hoşlandığı hemşireyle biraz vakit geçirmek olan adamın sırtındaki lekeyi fark eden hemşire bu haberi yayınca, genç adamın kim olduğuyla ilgili şüpheler çoğalır. Yol Kenarı, nitelikli oyuncu kadrosu ve siyah-beyaz sinematografisiyle hem bir deccal ve mehdi hikâyesi hem de günümüz Türkiye’sine dair karanlık ve alegorik bir portre.

*16 Mart 13.00’te Vildan Erşen ve Nalan Kuruçim’in, 21 Mart 15.00’te Tansu Biçer’in katılımıyla.

Ben O Değilim, 2013
Türkiye, Almanya, Yunanistan, Fransa
Oyuncular: Ercan Kesal, Maryam Zaree, Rıza Akın

Nihat, bir hastane kantininde temizlikçilik yaptığı rutin hayatına, orada çalışmaya başlayan Ayşe’nin girmesiyle kendini sıra dışı bir durumun içinde bulur. Kendisine ilgiyle yaklaşan Ayşe’nin yemek davetini kabul ettiğinde evde gördüğü fotoğraf, Nihat’ın yaşamını değiştirecektir. Çünkü hapishanedeki kocası olarak tanıttığı kişi, kendisine ikizi kadar benzemektedir. Bir kara mizah örneği olan film, Roma Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülüne uzanmış, İstanbul Film Festivali’nden de “En İyi Film ödülüyle dönmüştü.

*17 Mart 13.00’te Tayfun Pirselimoğlu ve Ercan Kesal’ın katılımıyla.

Saç, 2010
Türkiye, Yunanistan
Oyuncular: Ayberk Pekcan, Nazan Kesal, Rıza Akın

Yönetmenin Rıza ve Pus’un ardından çektiği “Vicdan ve Ölüm” üçlemesinin son filmi Saç, prömiyerini Locarno Film Festivali’nde yapmıştı. Filmin anti kahramanı Hamdi; yalnız yaşayan, Tarlabaşı’ndaki dükkânında yatıp kalkan bir peruk satıcısıdır. Kanser hastasıdır ve ölümü beklemektedir. Bir gün dükkânına gelen Meryem’i, asosyal kişiliğinin yarattığı yalnızlık ve hastalığının kötücül döngüsüyle saplantı hâline getirir. Ancak bunun sonuçları hiç kimse için iyi olmayacaktır. Saç, Kate Lawrie Van de Ven’in sözleriyle “Titizce, kare kare inşa edilmiş bir bulmaca”. Film, İstanbul Film Festivali’nde “Altın Lale”ye layık görülmüştü.

*17 Mart 18.00’de Tayfun Pirselimoğlu ve Nazan Kesal’ın katılımıyla.

Pus, 2009
Türkiye, Yunanistan
Oyuncular: Ruhi Sarı, Nurcan Ülger, Mehmet Avcı

Altınşehir’de küçük bir korsan DVD dükkânında çalışan Reşat, asosyal ve tekdüze hayatına heyecan katmak için küçük hırsızlıklar peşindedir. Bir gün Reşat’ın patronunun arkadaşı Celal, dükkâna bir paket içinde bir tabanca ve bir kadına ait bir fotoğraf bırakınca, Reşat’ın önünde tekinsiz bir yol açılır. Reşat, paketin üzerinde yazan adrese gider ve böylece hayatına Emin ve Türkan çifti eklenir. İstanbul’u ancak uzaktan, puslar içinde görebilen, kenar mahallelerde tıkışmış, yabancılaşmış ve karanlık hayatlar süren insanların kesişen hikâyesini az diyalogla, yavaş yavaş anlatıyor Pus.

*14 Mart 18.00’de Ruhi Sarı’nın katılımıyla.

Rıza, 2007
Türkiye, Yunanistan
Oyuncular: Rıza Akın, Nurcan Eren, Hayati Pirselimoğlu

Rıza, Adana – İstanbul hattında yol yapan bir kamyon şoförüdür. Kamyonu İstanbul dolaylarında bozulunca tamir ettiremez. Tek geçim kaynağını kaybedince İstanbul’da, Küçükpazar civarındaki ucuz ve kasvetli bir otelin çevresinde mahsur kalır. İşsiz, geleceksiz, hiçbir şey yapmadan, umutsuz bir hâlde etrafta dolanır durur. Tamir parasını denkleştirmenin yollarını ararken, acımasız bir suç işleme noktasına gelir. İstanbul’un çeperlerindeki yoksul yaşamı merkezine alan film, sade anlatımı ve Rıza Akın ile Nurcan Eren’in gerçekçi oyunculuklarıyla, “Vicdan ve Ölüm” üçlemesinin ilk halkası.

*16 Mart 18.00’de Natali Yeres’in katılımıyla.

Hiçbiryerde, 2002
Türkiye, Almanya
Oyuncular: Zuhal Olcay, Meral Okay, Michael Mendl

Haydarpaşa Garı’nın gişesinde çalışan Şükran, ölmüş kocasının siyasi geçmişinden dolayı oğlu Veysel’in de aynı kaderi yaşamasından çok korkar. Ancak bir gün Veysel kaybolur. Şükran’ın oğlunu aramak için çalmadığı kapı kalmaz, öldürüldüğüne ikna olmaz ve topladığı ipuçları doğrultusunda oğlunun peşinden Mardin’e gider. Pirselimoğlu, ilk uzun metrajında, sinemasında sıkça karşımıza çıkacak olan “bir başkasının yerine geçme” temasını ilk kez sunar. Bürokrasiye ve ideolojilere aldırmadan çocuğunu aramaktan vazgeçmeyen anne rolüyle Zuhal Olcay, İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü almıştı.

*17 Mart 15.00’te Tayfun Pirselimoğlu, Zeynep Atakan ve Vildan Erşen’in katılımıyla.


KISA METRAJLAR

Sükût Altındır, 2002
Türkiye, İtalya
Oyuncular: Cezmi Baskın, Sevda Aliyeva, Guido Zurli

Pirselimoğlu’nun ikinci kısa filmi bir tür deneme. İtalya’da çekilen film, bir berberi odağına alarak gerçek ve yalan kavramlarını, ayrımındaki sessizlikleri inceliyor.

Dayım, 1999
Türkiye
Oyuncular: Ahmet Uğurlu, Halil Tatari, Suna Tekeli

Pirselimoğlu’nun Çöl Masalları kitabındaki hikâyeden uyarladığı ilk kısa filmi, uçma hayalini gerçekleştiren dayısının ölüm haberini 42 yıl sonra bir mektupla alan yeğenin, dayısıyla olan ilişkisini anlatıyor.