Yorgos Lanthimos’un sıradaki projesi bir gotik western uyarlaması

2018-2019 ödül sezonuna damgasını vuran The Favourite’ın ünlü yönetmeni Yorgos Lanthimos ve senaristi Tony McNamara, bu kez gotik western romanı The Hawkline Monster’ı uyarlamak için bir araya geliyor. Richard Brautigan’ın 1974 yılında yayımlanan romanı, zamanında Jack Nicholson ve Dustin Hoffman’lı bir Hal Ashby filmine dönüşecekti. Fakat bu proje, prodüksiyon öncesi iptal edildi. Hikâyeyi beyaz perdeye taşımaya niyetlenip yarıda bırakan bir diğer isim de Tim Burton olmuştu. 

Filmin yapımcı kadrosunda gotik sinema geçmişi olan kuvvetli isimler var. It filmlerinden Roy Lee, Winchester’dan Andrew Tirpani ve Pet Sematary’den Steven Schneider’ın yanı sıra, Lanthimos imzalı The Killing of a Sacred Deer ve The Lobster ekibinden Ed Guiney ve Andrew Lowe yapımcı kadrosunu oluşturuyor. Hawkline Monster macerası, Miss Hawkline isimli karakterin bodrum katındaki canavarı öldürmek için görevlendirilen iki silahlı soyguncu ile başlıyor. Miss Hawkline karakterini, 15 yaşındaki Magic Child’ı ve perili köşkün görünenden daha karanlık dünyasını Lanthimos dokunuşuyla keşfe çıkmak için çok heyecanlıyız. 

Ekrem Buğra Büte’nin, Lanthimos ve sinemasını kapsamlı bir şekilde mercek altına aldığı; Bant Mag. No:64’te yayımlanan yazısını da bu vesileyle bir hatırlayalım.

Yazı: Cansu Çubukçu